A gyermek érzelmi fejlődése

4.2.4.7.1. A gyermek érzelmi fejlődése

 

Az óvodáskorú gyermek életében fontos szerepet tölt be az érzelem, minden cselekvése, megnyilvánulása érzelmein keresztül befolyásolható, illetve közelíthető meg. Ekkor még érzelmei labilisak (egyik pillanatban boldog, kiegyensúlyozott, a másikban pedig teljes elkeseredettségbe képes átváltani), illetve polarizáltak (rendkívül gyorsan változhatnak egyik végletből a másikba), de ez nem azonos a gyermek szeszélyes vagy hisztis voltával.

Az óvodás érzelmeinek fejlődése megmutatkozik az érzelmek nagyfokú differenciálódásában, fokozatos intellektualizálódásában. Ebben a korban a gyermeket nagyfokú emocionális ingerlékenység és gyenge emocionális stabilitás jellemzi. A kisgyermekkorhoz viszonyítva, bővülnek az érzelmei, megjelennek az ún. magasabb rendű érzelmek is: az intellektuális-, az erkölcsi-szociális-, és az esztétikai érzelmek.

Az intellektuális érzelmekben a világ mélyebb megismerésének vágya, a kíváncsiság motivál, a felfedezés, a ráismerés, a megismerés, és az alkotás öröme funkcionál.

Az erkölcsi-szociális érzelmek szempontjából jelentős, hogy a gyermek a szülőn túl már az óvónőhöz, és társaihoz is erős érzelmi szálakkal kötődik. Növekszik társas igénye, mely jó talajt biztosít a szociális jellegű érzelmek kialakulásához és differenciálódásához. A barátválasztás nagyon fontos a gyermekek életében. Eleinte azért barátkozik egyik vagy másik társával, mert annak szép játékautója, csinos ruhája van, azaz külső jellemzők szerint választ, a nagyobbak azonban már fontosabb szempontokat tartanak szem előtt, megjelenik a belső értékek szerinti választás (a barát legyen jó szívű, kedves, segítőkész). A baráti kapcsolatok eleinte labilisak, ám az életkor előrehaladtával stabilizálódnak, állandóvá válnak. A gyermek érzelmi életében egyre jelentősebb szerepet kapnak a lelkiismereti funkciók, mert a felnőtt iránti szeretet megbecsülése, elismerése, elnyerése arra motiválja, hogy tevékenységét a felnőtt elvárásai szerint végezze. Említésre méltó érzelem a féltékenység, amelyet a szeretett személy elvesztéséből fakadó félelem indukál. Az óvodáskor szerepjátékai, mesedramatizálásai, bábjátékai megfelelő feltételeket biztosítanak a különböző erkölcsi érzelmek átélésére.

Az esztétikai érzelmek a felnőtt mintáján keresztül érvényesülnek, segítségével a gyermek észreveszi, és rácsodálkozik a szépre. A gyermeket gyönyörködtetheti egy szép virág, egy kellemes dallam, egy hangzatos, verses ritmus is. 3-4 éves korban a szép, egyben okos is és jó is, azaz az esztétikai, az intellektuális és az erkölcsi érzelem még nem különül el egymástól. Később ezek fokozatosan differenciálódnak.

            

   Az óvodáskori érzelemfejlődés mutatói

·                      Érzelmei állandóan differenciálódnak

·                      Növekedik az érzelmek tartóssága

·                      Csökken az érzelmek labilitása

·                      Képessé válik új tartalmakhoz kapcsolódni

·                      Kiteljesednek a szociális kapcsolatai

·                      Fokozódik az érzelmek felett való uralkodás képessége