1. A gyermeknyelv kutatás irányzatai

iDevice ikon Célok

Az anyanyelv meghatározása nem egyszerű, számtalan definíciója létezik a köztudatban.

Minden embernek van anyanyelve, bármilyen nemzetiségű is legyen. Az anyanyelv a társadalmi érintkezés legáltalánosabb és az egyén legintimebb eszközei közé tartozik. Anyanyelv – az a nyelv, amelyet már az édesanya méhében hall, majd az édesanyjától tanul csecsemő korától kezdve egy egyén, bonyolult agyi folyamatok eredményeként. A fogalomalkotás és a gondolatfűzés kiben-kiben az anyanyelvén alapozódik meg. Ezen a nyelven kommunikál, tanul, fejezi ki magát a legtökéletesebben, és erre épül az idegen nyelvek tanulása is. Tehát az anyanyelv a szellemi és a gyakorlati élet megnyilvánulásának legfontosabb eszköze. Az anyanyelvnek, az anyanyelven való beszédnek ugyanakkor van egy erőteljes érzelmi vetülete is: biztonságot nyújt az embernek. A „segítségével álmokat vagyunk képesek teremteni magunknak, intim lelkivilágunkat nyitja meg mások előtt, és teremt kapcsolatot mások megismerésének irányába.”

(Lőrincz 2007,410)