Fejlődési eltérések

2.5. Fejlődési eltérések

A pszichikus fejlődés nem egyformán zajlik, előfordulnak az átlagos fejlődési ütemtől eltérő esetek, illetve fejlődési rendellenességek.

A fejlődés ütemében előforduló eltérések:

  1. Az akceleráció

A fejlődés felgyorsulását jelenti (akcelere = gyorsulás) testi vagy mentális tekintetben. Előfordulhat egyes személyeknél, vagy a nagypopulációban, tömegméretekben. Az évszázados (szekuláris) változások szembetűnően észlelhetőek (például: a nemi érés átlagosan évekkel korábban következik be, a testméretek megváltoztak, a mai emberek nagyobbak, mint száz évvel ezelőtt, stb.).

  1. A retardáció

A fejlődés ütemének lelassulását jelenti, mely megjelenhet testi vagy értelmi téren. Testi retardációnál a növekedés, a súlygyarapodás, értelmi retardációnál pedig az intelligencia fejlődése marad el a normális fejlődés ütemétől. A retardáció fogalma az elmaradást jelzi, nem utal az elmaradás mértékére. A fogalmat általában a lassabban fejlődő, de normális képességű gyermekek megjelölésére használják, tehát nem fogyatékosságot jelölünk vele. Az intelligencia értékek felosztásánál szereplő mentálisan retardált övezet (IQ: 70-90) is azt jelzi, hogy az átlagtól eltérő, de nem értelmi fogyatékos emberről van szó. Kialakulását általában kedvezőtlen szocializációs környezeti feltételek okozzák

  1. A rögződés vagy fixáció

A pszichikus fejlődés bizonyos területeken hosszabb vagy rövidebb időre megáll, az életkor ugyanakkor előrehalad. Ezekben az esetekben a környezet az egyén előrehaladott életkorának megfelelő viselkedést várja el, de a rögződés miatt nem tud ennek megfelelni, azaz viselkedése elmarad a tőle elvárhatótól.

  1. A regresszió vagy visszaesés

Egy már elért fejlettségi szintről egy túlhaladott fejlődési fokra való visszaesést jelenti. A visszaesés jelentkezhet egyes funkciókban, de akár az egész személyiségben is. Gyakorlatilag bármilyen traumaikus élmény okozhatja, amely hatására a személyiség „visszamenekül” egy olyan állapotába, amikor még „biztonságban” volt. Ilyenkor a korábbi reagálási módok lépnek előtérbe (például testvér születésekor a már szobatiszta gyermek újra bepisil, vagy a tisztán beszélő gyermek elkezd selypíteni, illetve a már önállóan evő gyermeket újra etetni kell, stb.).

  1. A dementálódás

A személyiség organikus, szervezeti, elsősorban agyi károsodás következtében történő fokozatos leépülése egy magasabb fejlettségi fokról egy alacsonyabb fokra. A folyamat a szellemi tevékenység hanyatlását, az intelligencia csökkenését eredményezi. A leépülés visszafordíthatatlan, azaz irreverzibilis, míg a fenti négy tempózavar általában időleges állapot.

A fejlődésnek nem csak az ütemében, hanem az irányában is történhetnek változások. A valamely okból (biológiai, pszichológiai és szociális) megzavart fejlődés a társadalmilag elvárt fejlődésmenettől egyre jobban eltérhet. Az elsősorban érzelmi-akarati téren tapasztalható zavar eleinte beilleszkedési nehézségekhez, később magatartási rendellenességekhez, végül serdülő-, és felnőttkorban deviáns viselkedéshez, azon belül drog, alkohol vagy egyéb függéshez, öngyilkossághoz, agresszív viselkedéshez, vagy elmebetegséghez vezethet.