A Kaposvári Egyetem Állattudományi Karán 2001-ben kezdődött meg az Agrár-mérnöktanár képzés. A tanárjelöltek Oktatásinformatika tantárgy keretén belül elsajátítják az oktatási programcsomagok készítésének alapjait. A tanév végén a hallgatóknak egy oktatási programcsomag elkészítésével tehetnek eleget a félévi követélményeknek.
Tekintettel, hogy a jegyzet Agrár-mérnöktanár szakos hallgatók számára készült, így különösen fontosnak tartom egy már elkészült oktatási programcsomag bemutatását. A választásom Kincses Benjamin Oktatási programcsomag készítése szakközépiskolások számára szarvasmarha-tenyésztésből című dolgozatra esett. Részletesen bemutatom a programcsomag szerkezeti felépítését, a hozzá kapcsolódó tankönyvrészletet, a tanári segédlet, az óravázlatot, valamint az elkészült diákat.
A program első részében tartalmazza a futtatáshoz szükséges instrukciókat, mely iskolák részére készült, milyen korcsoportnak. A szerző programot állattenyésztő szakirányú szakközépiskolák részére tervezte. Használatához minimum Microsoft PowerPoint 2002 program szükséges. E program nélkül a programcsomag nem futtatható! Ennek a programnak egy régebbi verziója szintén alkalmatlan a programcsomag használatához, ugyanis a beépített animációk, hivatkozások nem fognak rendeltetésszerűen működni, ami a programcsomag hibás működését eredményezheti!
További részben tartalmaz a programcsomag egy tartalomjegyzéket. Ez segít egyrészt a programcsomag szerkezeti felépítésének megértésében, másrészt a használat során egy kalauzolási lehetőséget biztosít. Sokszor van, hogy a tananyagban nem lépésről-lépésre akarunk haladni, hanem egy-egy részt akarunk csak átnézni, átismételni. Ebben nagy segítséget nyújt a tartalomjegyzék, hisz rögtön elérhető, egy gombnyomással eljuthatunk a megfelelő tananyag elejéhez. A programcsomag minden kockáján megtalálhatóak a navigáló gombok. Ezek szintén azt segítik, hogy tanulás, feladatmegoldás közben bárhova eljuthassunk a tananyagban. Célja volt egy jól áttekinthető, jól navigálható programcsomag készítése. A programcsomag sok – a célnak megfelelő – képet tartalmaz, továbbá több folyamatot bemutató ábrázolással igyekezte mind élethűbbé, megérthetőbbé, szemléletesebbé tenni az egymástól függő láncreakciók sorozatát.
Ezek után az új anyag elsajátításához szükséges részek találhatók. Ez az új formában készített tananyag teljesen más formában világítja meg az oktatást. A diák teljesen saját maga tempója szerint alakíthatja tanulását. Az általa szükségesnek tartott anyagrészt kezdheti, ismételheti át. Hatékonyan egészíti ki a tankönyveket, mivel nem elsősorban a tankönyvekben megtalálható „száraz” szövegekre hagyatkozik, hanem főként képekkel illusztrált diaképeken keresztül ismerheti meg a tananyagot. A programcsomagban található feladatlapok alapján a diák az egyes témakörökből önellenőrzést hajthat végre. A felhasznált anyagot a megfelelő szakkönyvekből, tankönyvekből, illetve az Internetről gyűjtötte össze.
Ebben a részben az ajánlott tankönyvekből származó, az ide tartozó tananyagai kerülnek bemutatásra.
Az általa felhasznált tankönyvek a következők voltak:
A tejhasznosítású szarvasmarhák legfontosabb értékmérő tulajdonsága a tejtermelő képesség. A kettős hasznosítású fajták bírálatakor a hústermelő képességgel azonos súllyal vesszük figyelembe. A húshasznosítású szarvasmarháktól annyi tejtermelést várunk, amennyi a borjú felneveléséhez szükséges. A tejtermelő képesség összetett tulajdonság, amelynek legfontosabb elemei:
A tehén által termelt tejmennyiséget többféle módon fejezzük ki.
A napi tejtermelés a 24 óra alatt kinyert összes tejmennyiség, amely a laktáció folyamán állandóan változik, ezért csak a. tehenek napi takarmányszükségletének megállapítására használható.
Laktációs termelésen az elléstől az elapasztásig termelt tejmennyiséget értjük (általában 270-320 nap). A laktációs termelés az életkor előrehaladásával változik (a legnagyobb a 3-5. laktációban).
A 305 napos laktációs termelés az elléstől a laktáció 305. napjáig tart. Segítségével jól össze lehet hasonlítani a tehenek tejtermelését. Ennek a „standard” laktációnak a használata nemzetközileg elfogadott, ezért nemzetközi összehasonlítást is lehetővé tesz.
Éves termelésnek az egy naptári év alatt termelt összes tejmennyiséget nevezzük, amely általában két részlaktációból tevődik össze. Főként az egyes állományok átlagtermelésének kifejezésére használjuk. Az éves tejtermelést jelentősen befolyásolják a szaporulati viszonyok.
Az állományok termelésének jellemzésére használjuk még az istállóátlagot (összes termelt tej osztva a teljes tehénlétszámmal, amelybe a nem fejt teheneket is beszámítjuk). A fejési átlag meghatározásakor az összes termelt tej mennyiségét osztjuk a fejt tehenek számával.
Életteljesítményen a tehén élete folyamán termelt összes tejmennyiséget értjük. E mutató jól tájékoztat a szervezeti szilárdságról (konstitúció) és szorosan összefügg a hosszú hasznos élettartammal.
A tejmennyiség gyengén öröklődő tulajdonság, amelynek a növeléséhez a nemesítés (szelekció) eszközein túl, a környezeti tényezők javítására is szükség van. A tejtermelésre legnagyobb hatást a takarmányozás fejti ki. A tehenek csak megfelelő táplálóanyag-ellátás mellett tudják kifejteni genetikai képességüket. Ezen kívül hatással van a termelt tej mennyiségére a tenyésztésbe vételi életkor, az elletés időpontja, (a zöldtakarmány fokozza a tejtermelést) a tartásmód (kötött vagy kötetlen), a fejési mód, a fejések száma stb. is.
A tejtermelés gazdaságosságának megítéléséhez nem elég a termelt tej mennyiségét figyelembe venni. A tenyésztői gyakorlatban az FCM tejtermelést (4 %-os zsírtartalomra standardizált tejtermelés), a tehén élőtömegét és a hasznos élet¬tartamot összevontan értékelő indexeket alkalmaznak.
A tej 12-16% szárazanyaga zsírból, fehérjéből, tejcukorból és ásványi anyagokból áll. A tejcukor a legállandóbb alkotórész, amely különböző fajták tejében 4,5-4,7% körül van.
A tej ásványianyag-tartalma a zsírszázalék növekedésével változik, de százalékosan alacsony értéket képvisel (0,7% körüli). A tej táplálkozási értékét elsősorban a tejzsír- és a fehérjetartalom határozza meg.
A tejzsírtartalom a szarvasmarhafajták tejében 3-6% között ingadozik. A tejzsír fontos élelmiszerek alapanyaga (vaj, tejföl, tejszín), ezért előnyös, ha az ipari feldolgozásra kerülő tej nagy zsírtartalmú. A nagy zsírtartalmú tejet (5-6%) ipari tejnek, az alacsony zsírtartalmú (3-3,2%) tejet fogyasztói tejnek nevezzük.
A tej zsírtartalmában jelentős eltérés van a fajták (pl. jersey, holstein-fríz) között, az egyedek között, de különbözik a tej zsírtartalma ugyanazon tehén reggeli és esti fejésekor, a fejés kezdetén, illetve a végén (a fejés végén zsírosabb a tej).
Befolyásolja a zsírtartalmat az ivarzás (ivarzás alatt kevesebb), a laktáció állapota (a laktáció végén nő a tej zsírtartalma), az adott takarmány összetétele (a rosttartalom növeli a zsírtartalmat). A zsírszázalék mellett a tejzsírtermelés kifejezésének másik módja a tejzsírmennyiség, amelyet zsír kg-ban fejezünk ki. A zsírtartalom jól öröklődő tulajdonság (ezért az erre irányuló szelekció eredményes) csak az a hátrányos, hogy a zsír % és a tejmennyiség negatív korrelációban van egymással. Ezért sem a zsír %-ra, sem a tejmennyiségre nem célszerű szelektálni. A legkedvezőbb a zsírmennyiségre való szelektálás (zsír kg). A zsír kg-ban való kifejezés alkalmas az eltérő zsírtartalmú tejet termelő állatok termelésének reális összehasonlítására is.
A fehérjetartalom, amelyet a zsírhoz hasonlóan százalékban fejezünk ki, a szarvasmarhák tejében 2,8-4,5% között ingadozik.
A tej fehérjetartalmának változása lényegesen kisebb, mint a zsírtartalomé. A fehérjetartalom jól öröklődő tulajdonság, amely a zsírtartalommal pozitív korrelációban van. A nagy zsírszázalékú tejet termelő fajták és egyedek tejének fehérjetartalma is nagy. Ennek ellenére a jelentősége miatt a figyelem a zsír helyett egyre inkább a fehérjetartalomra irányul, és az európai országok egy részében a tejet a fehérjetartalom alapján vásárolják fel.
A szelekció alkalmával (hazánkban is) együttesen veszik figyelembe a zsír- és a fehérjetartalmat. A tejfehérje-termelés kifejezésére a fehérjeszázalék mellett a fehérje-kg-ot is használjuk.
A tejzsír és a tejfehérje arányát fehérjeindexszel fejezzük ki:
Fehérjeindex = tejfehérje % / tejzsír %
A perzisztencia a tehén tejtermelésének laktáció alatti változását fejezi ki. A jól perzisztáló tehén a tejtermelését hosszú időn át, viszonylag magas színvonalon képes fenntartani és nagy laktációs termelést ér el anélkül, hogy ehhez nagy napi tejtermelést kellene produkálnia. A rosszul perzisztáló tehén a laktáció elején kiugróan nagy napi tejtermelést ér el, de azt csak rövid ideig tudja tartani, a tejtermelése rohamosan csökken.
A jó perzisztenciára jellemző egyenletes tejtermelés kevésbé veszi igénybe az állat szervezetét és a napi takarmányellátással könnyebb hozzá igazodni {kevesebb abrakot kell adni, mint a kiugró teljesítményhez). A nagy termelésű tehenek újravemhesítése is könnyebb, ha a tejtermelésben nincs kiugró csúcsidőszak (negatív energiamérleg).
A perzisztencia kifejezésére használhatjuk a perzisztencia értékszámot, amelyet úgy számítunk ki, hogy a havi próbafejések eredményét átlagoljuk és a kapott értéket a legmagasabb havi tejtermelés százalékában fejezzük ki a 9.1. ábra szerint:
A laktáció hónapja | II. | III. | IV. | V. | VI. | VII. | VIII. | IX. | X. | XI. |
Átlagos napi tej kg | 13 | 22 | 20 | 18 | 17 | 15 | 13 | 11 | 11 | 8 |
9.1. ábra: A perzisztencia értékszám kiszámítása
Átlag = 148 / 10 = 14,8
A legmagasabb havi tejtermelés:
22 = 100%
14,8 = 67,3%
Perzisztencia értékszám = 67,3
A perzisztencia 80 fölött jó, 60-80 között közepes, 60 alatt gyenge.
A perzisztencia ábrázolására a laktációs görbe szolgál, amelynek három szakasza van. Az első szakasz az elléstől a 60. napig tart, amikor a tejtermelés növekszik. A 61-250. nap közötti második szakaszban mérsékelten, a 251. naptól az elapasztásig tartó harmadik szakaszban gyorsabban csökken a tejtermelés. A rosszul perzisztáló teheneknek mind a növekvő szakaszban, mind a csökkenő szakaszokban szélsőségesebb a tejtermelés-módosulásuk.
A perzisztencia gyengén öröklődő tulajdonság. A környezeti tényezők közül a legjobban a takarmányozás befolyásolja, de hatással van rá a fejés, a bánásmód és mindazok a tényezők, amelyek a laktáció alatt a tejtermelést módosíthatják (pl. betegség).
Az árutermelő szarvasmarhatartás viszonyai között megoldhatatlan a tehenek kézi fejése. A gépi fejésre való alkalmasság ezért az egyik legfontosabb értékmérő tulajdonság, amelynek előfeltétele a szabályos küllemű tőgy. A megfelelő küllemi sajátosságok mellett olyan fontos értékmérők befolyásolják, mint a tőgykapacitás, a termelési arány és a fejési sebesség.
A tőgy kapacitásán a tőgy befogadóképességét, a tőgyben tárolható tej mennyiségét értjük. A nagy tejtermelés feltétele, hogy a tőgy a fejések közötti időben minél több tejet legyen képes tárolni. Közvetlenül nincs hatással a gépi fejhetőségre, de a fejési munkaműveletek költségessége miatt a minél kisebb számú napi fejésre törekszünk (napi kétszeri, esetleg háromszori), amely csak nagy tőgykapacitással képzelhető el.
A tőgy termelési aránya azt fejezi ki, hogy az elülső és a hátulsó tőgyfél tejtermelése milyen arányban áll egymással. A jobb és a bal oldali tőgynegyedekben termelt tej mennyisége általában megegyezik, de számottevő különbség lehet az elülső és a hátulsó tőgyfelek termelése között. A fejőgép minden tőgynegyedet egyformán és azonos ideig fej, kívánatos, hogy a tejfolyás minden tőgynegyedből egyszerre szűnjön meg. Ellenkező esetben egy-két tőgynegyedben „vakfejés” következik be, amely roncsolja a tőgy állományát és tőgygyulladás kiváltója lehet.
Az elülső és a hátulsó tőgyfél termelési arányának a kifejezésére a tőgyindexet használjuk, amely kifejezi, hogy az elülső tőgyfél a teljes tejmennyiség hány százalékát adja. A jó termelési arányú állományok tőgyindexe megközelíti az ideális 50%-ot (457%).
A tőgy termelési arányát a küllemből csak pontatlanul lehet megítélni, mérésére speciális készüléket használunk, amely külön rekeszekbe gyűjti az egyes tőgynegyedekből kifejt tejet.
A tőgyindex jól öröklődő tulajdonság, a környezeti tényezők kevéssé befolyásolják.
A fejési sebességen a tejleadás ütemét értjük. Gépi fejéskor fontos, hogy a nagy termelésű teheneket rövid idő (6-8 perc) alatt ki tudjuk fejni, különben a fejés elhúzódik, a tejleadást segítő oxitocin hormon hatása megszűnik, a tej egy része a tőgyben marad. A fejési sebesség kifejezésére több mérőszámot használnak. Ezek:
Az átlagos fejési sebesség a kifejt tej mennyiségének és a fejési időnek a hányadosa. Tejhasznú állományokban 3-4 kg/perc a kívánatos.
Maximális fejési sebesség a teljes fejési időszakban az 1 perc alatt kifejt legnagyobb tejmennyiség.
A fejés első 3 vagy 4 percében kifejt tejmennyiség (az összesen kifejt tej százalékában kifejezve).
A fejhetőség és a tőgynegyedek kapacitása egy menetben meghatározható a Szajkó-féle Uberográffal.
A tejmirigy fejlődése és szerkezete alapján módosult verejtékmirigy, már magzati korban fejlődésnek indul. A törzs alsó felületén az elülső és a hátulsó végtagok között az ektoderma megvastagodik és páros, hosszanti tejlécet képez. A hám csírázó rétegének sejtjei gyorsan szaporodni kezdenek. A megszaporodott kötőszövet tejdombot alkot.
A tejmirigy járulékos nemi mirigy, mert működése szoros élettani kapcsolatban van az ivarmirigyekkel. Mindkét nemű háziállatainkban megtalálható, a hímivarúakban azonban csökevényesen tejlett.
Az újszülött tejmirigye az ivarérésig növekszik ugyan, de fejlődésen, minőségi változáson nem esik át. Jelentős fejlődése az ivarérettség után kezdődik. Az ivari ciklus hormonjai, az ösztrogének és a progeszteron a tejmirigy kötőszöveti állományát, a tejutakat és a mirigyes állományt erőteljesen fejlesztik. A vemhesség alatt jelentkező hormonális hatások szintén alakítják és kifejlesztik a végleges szerkezetét. A vemhesség végére az állat kitőgyel. Majd az ellés közeledtével a tejmirigy váladékot – tejet – termel. Váladéka az újszülöttek táplálását szolgálja.
A tejmirigyek száma és helyeződése összefügg az ivadékok számával. Megkülönböztetünk:
Helyeződés szerint:
Az egyet ellő állatok tejmirigye párosan, a combok között, a szeméremtájékon helyeződik el, a többet ellőké (házinyúl, sertés, húsevők) a hónaljtól a lágyékig, két sorban található (a denevérnek és az elefántnak a hónaljában vannak az emlői).
Ha a tejmirigy egy kivezető-csatornájú (szarvasmarha, juh, kecske) akkor tőgynek, ha több kivezető-csatornája van (ló, sertés, házinyúl, húsevők stb.) csecsnek nevezzük.
A tejmirigyek fejlődésük folyamán összetett miriggyé olvadtak össze (9.2. ábra). A tehén összetett tejmirigye 4 (vagy 6) tejdomb központosulásából jött létre.
9.2. ábra: Egyes állatfajok tejmirigyének sematikus keresztmetszete (A: tehén, B: kanca, C: koca, D: szuka, E: kecske)
Forrás: Racskó (1997)
Ezek szerkezetüket tekintve külön maradtak, kivezető-csöveik is külön-külön nyílnak a külvilágra. A kancában két, összeolvadt mirigytestnek egyetlen csecsbimbója van. A sertés tejmirigye is több mirigytest összenövéséből keletkezett. A tejmirigyeknek az összeolvadás ellenére önálló űrrendszerük és bimbócsatornájuk van. Az utóbbiakból ily módon egy csecsbimbón több nyílás található.
Minden tejmirigy a hasfalhoz illeszkedő mirigytestből és állatfajonként eltérő alakú bimbóból (tőgybimbó, csecsbimbó) áll.
A tejmirigy (9.3. ábra) legkisebb egységei az epitel hámsejtek vagy mirigyhámsejtek. Az epitel hámsejtek körkörösen helyezkednek el, sűrűn egymás mellett és mirigyhólyagocskákat (alveolusokat) alkotnak. Ezek falát vékony hártya béleli, külsejét lapos, csillag alakú kosársejtek (sima izomsejtek) burkolják, amelyek összehúzódva nyomást gyakorolnak a mirigyhólyagra, és fejéskor kipréselik a tejet. A mirigyhólyagokat kötőszöveti sövények választják el egymástól. Ezáltal szőlőfürtszerű képletté, lebenyekké egyesülnek.
9.3. ábra: A tejmirigy-alveolus keresztmetszet
Forrás: Racskó (1997)
A tőgy vérerekben gazdag. Ezek egy része a tőgy és a hasfal bőrén keresztül kidomborodik, ezek a tejerek. Azt a részt, ahol az erek áttörik a hasfalat tejcsészének, tejkútnak nevezzük. A tőgy gazdag nyirokér- és ideghálózatban is. A nyirok távolítja el a tőgyből a salakanyagokat, a betegséget okozó csírákat.
Ideghálózata révén rendkívül érzékeny szerv a tejmirigy, ezért kell gondos ápolással minden káros behatástól óvni.
A tejelválasztást a mirigyhámsejtek végzik úgy, hogy a vér által szállított táplálóanyagokból, tejalkotókat választanak ki (víz, globulin, ásványi sók stb.) és új alkotókat is képeznek (kazein, tejcukor stb.).
A tej nem egyszerű szüredéke a vérnek, hanem a mirigyhámsejtek sajátos, anyagcsere-terméke.
A tej elválasztása az egész laktáció ideje alatt folyik, bonyolult ideg- és hormonhatások közben. Az egy liter tej előállításához szükséges táplálóanyagokat kb. 3-400 liter vér tudja a tőgyhöz szállítani.
A tejelválasztás az agyalapi mirigy elülső lebenye által termelt prolaktin indítja meg és tartja fenn. Serkenti még a tejtermelést, a pajzsmirigy tiroxin és a mellékvese sókortikoid hormonja. A tiroxin a tej zsírtartalmát növeli, a sókortikoidok az ásványianyag-tartalmát szabályozzák.
A sárgatest és a placenta hormonja (a progeszteron) gátolja az agyalapi mirigy prolaktintermelését, ezért az előrehaladottan vemhes állatok tejelválasztása szünetel. Az anya elapaszt.
A tej leadása (kifejése vagy kiszopása) csak akkor lehetséges, ha a mirigyhó¬lyagokban és a tejcsatornácskákban felgyülemlett tej beáramlik a tejmedencébe. Ezt a folyamatot (9.4. ábra) az agyalapi mirigy hátulsó lebenyében tárolt oxitocin hormon váltja ki. Az oxitocinnak a vérbe áramlását kellemes ingerek (a tőgy simogatása, a borjú hangja, szaga, meglátása stb.) teszik lehetővé. Ennek hatása kb. 6-8 percig tart, ezért a tejet ez idő alatt (megfelelő ütemben) kell kifejni.
9.4. ábra: A tej beáramlását befolyásoló legfontosabb tényezők (Ziegler Mosimann nyomán)
Forrás: Racskó (1997)
A tőgyre és a csecs¬bimbókra ható t-fizikai tényezők, az állatokat befolyásoló optikai, hang-és szagingerek a hipofízis hátulsó lebenyét oxitocin-leadásra készteti, mely a tej beáramlását kiváltja
A fejés alatti durva bánásmód, ijesztés – kellemetlen inger –a mellékvesét fokozott adrenalintermelésre készteti. Az adrenalin közömbösíti az oxitocin hatását, az állat a tejet visszatartja. A tejleadás és a tejvisszatartás is reflexes, az akarattól független folyamat.
A tejtermelés elléskor indul meg és az elapasztásig tart. Ezt az időszakot nevezzük laktációs időnek. Az egyes állatfajok (és az ember) tejének összetétele különböző, amely a 9.5. ábrából is kitűnik.
A tejelő állat közvetlenül ellés után egy-két napig sűrű, nyúlós, vörösessárga föcstejet (kolosztrumot) választ el. A föcstej összetétele jelentősen eltér a később elválasztott tejtől. Olyan anyagokat tartalmaz, amelyre az újszülöttnek az első napokban fokozott mértékben szüksége van.
Szárazanyag | Zsír | Összes fehérje | Kazein | Alb. + Globulin | Tejcukor | Hamu | Szárazanyag | |
Anyatej | 11,98 | 3,56 | 1,76 | 0,73 | 1,03 | 6,47 | 0,19 | 1,030 |
Tehéntej | 12,80 | 3,70 | 3,60 | 2,90 | 0,60 | 4,80 | 0,70 | 1,032 |
Juhtej | 18,65 | 7,00 | 6,00 | 5,00 | 1,00 | 4,80 | 0,85 | 1,038 |
Kecsketej | 13,27 | 4,07 | 3,76 | 2,87 | 0,89 | 4,64 | 0,80 | 1,033 |
Bivalytej | 17,92 | 8,00 | 4,40 | 3,80 | 0,60 | 4,70 | 0,82 | 1,033 |
Kancatej | 9,82 | 0,61 | 2,14 | 1,35 | 0,79 | 6,73 | 0,35 | 1,036 |
Szamártej | 9,05 | 1,15 | 1,50 | 0,96 | 0.54 | 6,00 | 0,40 | 1,032 |
Sertéstej | 18,58 | 7,06 | 6,00 | - | - | 4,25 | 1,07 | 1,041 |
Házinyúltej | 30,50 | 10,45 | 15,5 | - | - | 1,95 | 2,56 | - |
9.5. ábra: Az ember és a különböző állatfajok tejének összetétele
Tanári segédletként szolgálnak az oktatási programcsomag és a tankönyvekbe nem található, érdekes, új információk. Ezeket a tanár mintegy érdekességként, vagy akár motivációként is felhasználhatja, természetesen az anyag, és az osztály természetétől függően. Hiszen ugyanaz a motiváció, ami az egyik osztályban kitűnően sikerült, lehet, hogy másként sül el a másik osztályban
A programcsomag 9 tanórára készült el, amit a 9.6. ábra mutat be.
Az óra száma | Tartalom | Didaktikai feladatok | Módszerek |
1. | Tejgazdasági alapismeretek | Motiváció, új ismeret feldolgozása, rendszerezés | Beszélgetés, magyarázat, szemléltetés, utasítás |
2. | A tejmirigy és felépítése: tőgynegyed, alveolus, tejutak | Motiváció, új ismeret feldolgozása, rendszerezés | Beszélgetés, magyarázat, szemléltetés, utasítás |
3. | A tejelválasztás folyamata | Új ismeret feldolgozása, rendszerezés | Beszélgetés, utasítás, magyarázat, szemléltetés |
4. | Szabályos és szabálytalan tőgyalakok és helyeződések | Ellenőrzés, új ismeret feldolgozása, rendszerezés | Beszélgetés, magyarázat, utasítás, szemléltetés |
5. | A tej összetétele és színhibái | Új ismeret feldolgozása, rendszerezés, rögzítés | Beszélgetés, magyarázat, szemléltetés |
6. | Általános tejhigiénia | Ellenőrzés, értékelés | Közlés, utasítás |
7. | A tejleadás folyamata és a fejés | Új ismeret feldolgozása, rendszerezés, rögzítés | Beszélgetés, magyarázat, szemléltetés |
8. | Fejőgép működése és a fejés | Ellenőrzés, motiváció, új ismeret feldolgozása, rendszerezés | Beszélgetés, magyarázat, szemléltetés, gyakorlás |
9. | Ellenőrzés | Ellenőrzés, értékelés | Közlés, utasítás |
9.6. ábra: A tematikus egység felépítése
Ebben a részben a fontossági sorrend és a teljesség igénye nélkül néhány érdekesség kerül megemlítésre, ami általában nem szerepel a tankönyvekben talán a fontosságuk miatt, vagy a behatárolt terjedelem miatt, azonban a diák kíváncsiságát, érdeklődését tehet felkelteni továbbá színesebb tehető az óra velük. Íme néhány érdekes dolog a programcsomaghoz kapcsolódó témához:
1. Fejés után legyen az állat előtt friss takarmány, így táplálkozni fog, és nem fekszik le rögtön.
2. Bimbófertőtlenítőként olyan szert használunk, mely sűrű is és egyben biztosítja a bimbócsatorna zárását, amíg az természetesen be nem záródik.
1. Falkásításkor az állatok többet foglalkoznak egymással, mint a takarmányfelvétellel;
2. Állományszinten észrevehető tejtermelés-csökkenés esetén a takarmányadagot is olyan mértékben érdemes csökkenteni főleg az abrak arányát.
Ennek oka, hogy a leesett tejtermelés után szintén kisebb, maximum gyengén emelkedő tejtermelésre számíthatunk, amihez kisebb takarmányigény társul, tehát az azonos mennyiségű takarmányból maradhat vissza. Ehhez kiegészítésül adnám, hogy a drasztikus hibákból adódó nagymértékű tejtermelésesénél az azonnali probléma megszüntetése természetesen nagyobb ugrást jelent a tejtermelés visszanövelésében, de korántsem lesz akkora, mint volt, ezt kell látnia az állattenyésztőnek – vagy takarmányosnak –, és ennek mértékében kell csökkenteni az adagokat, illetve azok arányát.
A diáknak otthoni felkészüléshez elsősorban az óratartó tanár által előirányzott tanulnivalókat ajánlja, továbbá az általa készített oktatási programcsomag kiválóan alkalmas kiegészíteni az órai anyagot, sok színes ábrát tartalmaz, ami segíti a megértést, illetve más ábrázolásban jobban rögzül a diákban a tananyag. Az oktatási programcsomag diáit a 9.7. ábra szemlélteti.
9.8. ábra: Az oktatócsomag diái
A tananyag elsajátítását egy Önellenőrző feladatlap segítségével ellenőrizhetjük.
Feladatlap
1. Mi a tejmirigy, és milyen típusai vannak? (8 pont)
2. Milyen tőgytípus látható az alábbi két képen? Mi jellemzi azokat? (10 pont)
3. Ismertesse az egyes állatfajok tejmirigye közötti különbséget! (10 pont)
4. Mivel indokolja azt az állítást, hogy a tej nem egyszerű szüredéke a vérnek? (5 pont)
5. Az ábrába rajzolja be: (15 pont)
6. Melyik állatfaj tejének összetétele leginkább hasonló a tehén tejének összetételéhez? (2 pont)
Értékelés az alábbi ponthatárok szerint történik:
Felépítés | Tartalom | Oktatási folyamat fő mozzanatai | Módszer | Megjegyzés |
Szervezési feladatok | Jelentés, napló beírása | Utasítás | Füzetek zárva | |
Bevezetés |
Mit nevezünk laktációnak?
Mi szükséges ahhoz, hogy a tehén tejet termeljen? |
Előző ismeretek felelevenítése | Beszélgetés |
Frontális osztálymunka |
Motiváció | Bizonyára tapasztalták, hogy sok állatfajon eltérő helyen található a tejmirigy. Próbáljuk összeszedni néhány állatfajnak a tejmirigy helyeződését. | Motiváció | Beszélgetés, közlés | |
Részcélkitűzés | Mai órán a tejmiriggyel fogunk foglalkozni | Közlés | ||
Új anyag feldolgozása |
A tejmirigy fejlődése és szerkezete alapján módosult
verejtékmirigy, már magzatkorban fejlődésnek indul. A tejmirigy
egyben járulékos nemi mirigy, mert működése szoros élettani
kapcsolatban van az ivarmirigyekkel. Mindkét nemű
háziállatainkban megtalálható, a hímivarúakban azonban
csökevényesen fejlett. Az újszülött tejmirigye az ivarérésig
növekszik ugyan, de fejlődésen, minőségi változáson nem esik
át. Jelentős fejlődése az ivarérettség után kezdődik. Az
ivari ciklus hormonjai, az ösztrogének és a progeszteron a
tejmirigy kötőszöveti állományát, a tejutakat és a mirigyes
állományt erőteljesen fejlesztik.
Mi az a hormonális hatás ami megindítja ezt a folyamatot? Vemhesülés. |
Közlés |
||
Részcélkitűzés |
A vemhesség végére kitőgyel az állat.
Írjuk fel a következő csoportosítási szempontot: A tejmirigyek száma és helyeződése összefügg az ivadékok számával. Megkülönböztetünk:
Az egyet ellő állatok tejmirigye párosan, a combok között, a szeméremtájékon helyeződik, a többet ellőké a hónaljtól a lágyék tájékig, két sorban található. Írjuk fel a másik csoportosítási szempontot: ha a tejmirigynek egy kivezető-csatornájú, akkor tőgynek, ha több kivezetőcsatornájú, akkor csecsnek nevezzük. |
Elsőgleges rögzítés |
Közlés |
Táblavázlat |
Részcélkitűzés |
A tejmirigyek fejlődésük folyamán összetett mirigyekké
olvadtak össze (9.2. ábra). A tehén összetett tejmirigye
4 tejdomb központosulásából jött létre.
A kancában két, összeolvadt mirigytestnek egyetlen csecsbimbója van. A sertés tejmirigye is több mirigytest összenövéséből keletkezett. A tejmirigyeknek az összeolvadás ellenére önálló űrrendszerük és bimbócsatornájuk van. Az utóbbiakból ily módon egy csecsbimbón több nyílás található. Minden tejmirigy a hasfalhoz illeszkedő mirigytestből és állatfajonként eltérő alakú bimbóból (tőgybimbó, csecsbimbó) áll. Írjuk fel a következő vázlatpontot: A tejmirigy felépítése A tejmirigy (9.3. ábra) legkisebb egységei az epitel hámsejtek vagy mirigyhámsejtek. Az epitel hámsejtek körkörösen helyezkednek el, sűrűn egymás mellett és mirigyhólyagocskákat (alveolusokat) alkotnak. Ezek falát vékony hártya béleli, külsejét lapos, csillag alakú kosársejtek (sima izomsejtek) burkolják, amelyek összehúzódva nyomást gyakorolnak a mirigyhólyagra, és fejéskor kipréselik a tejet. A mirigyhólyagokat kötőszöveti sövények választják el egymástól. Ezáltal szőlőfürtszerű képletté, lebenyekké egyesülnek. Ideghálózata révén rendkívül érzékeny szerv a tejmirigy, ezért kell gondos ápolással minden káros behatástól óvni. A tőgy vérerekben gazdag. Ezek egy része a tőgy és a hasfal bőrén keresztül kidomborodik, ezek a tejerek. Azt a részt, ahol az erek áttörik a hasfalat tejcsészének, tejkútnak nevezzük. A tőgy gazdag nyirokér- és ideghálózatban is. A nyirok távolítja el a tőgyből a salakanyagokat, a betegséget okozó csírákat. Minden mirigyhólyagnak van kivezetőcsövecskéje. A csövecskék tejcsatornákká, majd tejutakká szélesednek. A tehén esetében 8-12 tejút szájadzik egy tőgynegyed tejmedencéjébe. A tejmedence (9.4. ábra) két részre osztható, a felsőt a tőgybimbók tövéig tőgymedencének és az alsót bimbómedencének nevezzük. A bimbómedence alján kb. 1 cm hosszú bimbócsatorna vezet a szabadba. Ezt körkörös izom tartja zárva. A tehén könnyen vagy nehezen fejhetősége a bimbócsatorna átmérőjétől és a záróizom táguló-képességétől függ (előfordul az is, hogy kicsöpög a tej). |
Elsőgleges rögzítés |
Közlés Közlés Utasítás Közlés |
Táblavázlat |
Rendszerezés | A kiosztott fénymásolat közösen való kitöltése | Utasítás | Kiadott fénymásolat | |
Osztály értékelés | Az osztály munkájának értékelése és a házi feladat meghatározása | Közlés | Tk. 125-126. o. |