0: A közeljövő projektje

Ulickaja fenti kisregényét 2011. szept. 16–17-én, a pécsi Origó Szalonban az írónő Pécsre érkezésének idején a KORTÁRS MŰVÉSZET ÉS KÖZÖNSÉGE című kulturális egyesületi rendezvényünkön önként vállalkozó laikus olvasókkal beszéljük meg. A rendezvény négyes tagolású blokkokból áll, amelyek határai nem válnak szét élesen egymástól:

egy alkotóművész (költő, szobrász, festő, színész, keramikus, zeneszerző) beszámolója/vallomása az őt éppen foglalkoztató művészi problémáról,

a résztvevők bevonása, műveltetése egy hasonló alkotófolyamatba vagy problémamegosztás és visszakérdezés: az alkotó lehetőséget kap arra, hogy kipróbálja élesben a hatását egy eszköznek, elemnek, megoldásnak, fordulatnak – vagy egy művének,
szakmai értelmezések, értékelések
a közönség visszacsatolása: a hallottak, a mű/művek megbeszélése, értékelése.
Bár életműről, zajló alkotó folyamatról, nyitott rendszerekről is lesz szó, minden blokkban arra törekszünk, hogy egy kompakt mű is jelen legyen – origóként.
A Szonyecska-blokk időben és térben némiképp elkülönül az írónővel, Ulickajával való találkozótól, amire természetesen nagyobb nyilvánosság előtt kerül sor. Ez előreláthatólag egy nyilvános beszélgetés lesz Pécs új, nagy konferenciatermében, a Tudásközpontban, amibe a közönség kérdései is bevonódnak (előre el lehet őket küldeni a szervezőnek). A Szonyecska- blokk kissé provokatív címe Szonyecska és a feministák, ahol szociológusok, irodalmárok és a jelenlévő más szakmák képviselői, főként alkotóművészek fejtik ki nézeteiket, érzeteiket a mű nőiség-képzeteiről; valószínűleg egymásnak ellentmondó feminizmusok, feminista irányzatok is megtalálják benne tárgyukat. A terapeuta pedig – a mű segítségével – egyensúlyoz és egyensúlyt igyekszik találni az értelmezések közt, amelyek női tapasztalatokat, traumákat fednek, ezekre érzékenyítenek, a szöveg kontrapuntikus esztétikai sajátosságainak behozatalával.