1. Csoportalakítás
Csoportalakítás: hajlított véleményvonal technikával.
A csoportalakítás gyakori módja, hogy a csoport tagjait megkérjük, hogy az általunk tett kijelentéshez való viszonyulásuk alapján, melynek mértékét 1 és 100 között határozhatják meg, álljanak csökkenő értéket mutató vonalba. A bal oldalon az első lesz az a személy, aki a legnagyobb mértékben egyetért az elhangzott állítással, a jobb oldalon az, aki a legjobban elutasítja azt. Ezután a közepénél hajlítsuk meg a vonalat, így egymással szembe kerülnek bal oldalon azok, akik a legjobban és legkevésbé értenek egyet az állítással, a jobb oldalon pedig azok, akiknek a véleménye nem mutat ilyen nagy különbséget. Az egymással szemben állók alkotnak párokat. A létrejövő párokból úgy alakítunk csoportot, hogy a bal oldalról és a jobb oldalról is egy-egy párt kérünk meg a közös munkára. Így elérjük, hogy a heterogén csoportok jöjjenek létre.
A véleményvonal kialakítása az alábbi kijelentés segítségével:
„Egy tanárnak az a dolga, hogy minél érthetőbben adja le az anyagot, a tanulóknak pedig az, hogy figyeljenek és értsék meg!”
(Természetesen más kijelentést is választhat a foglalkozás vezetője a csoport ismeretében. Az a lényeg, hogy csoporton belüli pregnáns véleménykülönbségeket láthatóvá tegyük.)
Miután a csoportok helyet foglaltak, csoporton belül egy-egy hallgató röviden foglalja össze emlékeztetőként a csoport számára a csoportalakításnak ezt a módját. Ezután a csoport többi tagja újabb csoportalakító módszert említ, amit tanulóként ismert már, vagy tanárként alkalmazna.