5. A debreceni egyetem és pedagógiaprofesszorai

5.    A debreceni egyetem és pedagógiaprofesszorai

1914-ben a Református Kollégium épületében kezdte el működését a debreceni egyetem. A keleti országrész nagy múltú intézménye szintén jeleskedett néhány tudós tanárral. Mitrovics Gyula (1871-1965) nevelésfelfogása a debreceni és sárospataki kollégium protestáns hagyományaiból gyökerezett, de az 1. világháború után kialakult külföldi keresztény pedagógiai irányzatokat (pl. a münsteri katolikus pedagógiai intézet tanítása) is figyelemmel kísérte. 1933-ban írta meg fő művét, „A neveléstudomány alapvonalai” címmel. A munka a hazai keresztény antropológiai neveléstudomány alkotása. Karácsony Sándor (1891-1952) nevelésfelfogása a reformpedagógiának, az újlélektani koncepcióknak és a protestantizmus újjászületésének szintézise.