A beás nyelvről
A beás nyelvről
Az eddigi dialektológiai kutatások
alapján, a beások egy „átmeneti
nyelvjárást” beszélnek. Ez a román nyelvjárás a Körösvidék dél-keleti részén, a
Bánát észak-keleti határai felé eső részén és Erdély dél-nyugati határainak
területein beszélt nyelvjárások sajátosságait őrzi (Saramandu 1997:7).
„Fontos kérdés a beások román
nyelvjárásával kapcsolatban az, hogy miért beszélnek a beások románul.
Feltehetőleg a választ abban kell keresnünk, hogy a beás közösség az erdélyi,
körösvidéki és bánáti területek bizonyos részein élve átesett egy nyelvcserén.
Vagyis saját nyelvük szokásos használatáról áttértek a környező közösség, a
románok nyelvének használatára. Ugyanezt a nyelvi folyamatot éli át a mai
magyarországi kisebbségek jelentős része is” (Borbély 2001:80).
A magyarországi beásokon kívül
ugyancsak ehhez a román nyelvvjáráshoz hasonló nyelvváltozatot beszélnek a
Bulgáriában, Horvátországban, Olténiában (Romániában), Vajdaságban, Boszniában,
Szlovéniában és Görögországban élő beások is.
Magyarországon ennek az „átmeneti nyelvjárásnak” – melyet a
hazai beások önálló nyelvként tartanak számon – három nyelvjárása (árgyelán,
muncsán, ticsán) van. Ezek közül az ’árgyelán’
a legelterjedtebb, amely egy nyelvújítás előtti bánáti román dialektus, s a
román nemzeti nyelvtől csaknem izoláltan őrzi archaikus nyelvjárási jellegét ma
is. Az árgyelánok Somogy, Tolna, Zala, Baranya megyékben használják ezt a
nyelvi változatot, de él néhány család Veszprém és Vas megyében is. A Dél-Dunántúlon Alsószentmártonban és környékén az ún. „muncsán” nyelvjárást beszélik, melyben – a határ közelsége miatt – számos szláv (szerb) eredetű szó található. Ez a dialektus – hasonlóan a hazánk keleti részén, Szabolcs–Szatmár–Bereg megyében – élő harmadik nyelvcsoporthoz a „ticsán”-hoz, jóval többet merít a mai román nyelvből. A beás szó a nép és nyelv elnevezésére használatos az árgyelánok és a ticsánok körében, a magyarországi beások harmadik nyelvjárását beszélő muncsánok azonban nem nevezik magukat beásnak, saját csoportjuk és nyelvük megjelölésére a cigányt használják (Kovalcsik 1993:231, Szalai 1997a:104). Több nyelvészeti kutatás szerint az anyanyelv elhagyása egy másik nyelv előnyére elsősorban két csoport eggyé válásakor következik be. Ez a jelenség akkor lép fel, ha egy törzs egyesül egy másik csoporttal, vagy ha egy kisebbségi közösség átveszi az őt körülvevő többségi csoport kultúráját (Gumperz 1971:119). Ez nem teljesen így történt a beások esetében, hiszen ők a nyelvcserén túlmenően megőrizték etnikai egységüket, ezért is tudtak megmaradni évszázadokon át egységes etnikai csoportként szerte Közép- és Dél-Európában (Borbély 2001:82). Nyelvük – valószínűleg – a kezdetektől fogva diglossziás helyzetben volt, hiszen a többségi társadalommal való együttélésben a közvetítő nyelv, ahogy a múltban, úgy napjainkban is a magyar. A Ferguson által értelmezett „szűk diglosszia” egy nyelvnek két vagy több változatára terjed ki. A beás nyelv esetében ez a beás nyelv „közönséges” változatai és egy másik, „emelkedett”, grammatikailag bonyolultabb, az iskolai oktatásban elsajátított román irodalmi nyelv közötti viszonyt jelentene. Ám e két változat között napjainkban nincs kapcsolat, a nyelvhasználat nem működik, így a klasszikus diglossziáról sem beszélhetünk.
Az újabb
diglosszia–értelmezések szerint a kétnyelvűség esetében is beszélhetünk
diglossziáról. A kétnyelvűség azt jelenti, hogy a közösség tagjai valamilyen
két nyelvi kód birtokosai, a diglosszia pedig azt, hogy a két nyelv szerepe a
közösség nyelvi gyakorlatában gyökeresen eltérő: alapvető sajátossága tehát,
hogy a két nyelv a közösség tagjainak életében együtt tölti be azt a szerepet, amelyet egynyelvűség esetében a
nyelv intim, illetve hivatalosabb változatai töltenek be (Réger 2002).
A beások nyelvével az
1980-as évekig tudományosan nem foglalkoztak.
A beás szó etimológiáját illetően is
kétféle feltételezés létezik. A korábbi szerint (Papp 1982) a szó a „bányász”
jelentésű, ami a román tájnyelvi ’băias’ szóból származik, és utal a beások
múltban végzett aranymosó és ércbányász tevékenységeire. Ezt az állítást
igazolja a román szótárban a ’băias’ szócikk alatt
található jelentés is, mely a következő formában található meg: băiáş (băiéş), băiáşi,
băiéşi, s.m. (reg.) 1. miner 2. ţigan lingurar, zlătar.[1] A második feltételezés alapján (Tálos 2002:321) a beás szó a „teknős” jelentéssel hozható kapcsolatba, hisz ez a népcsoport Magyarországra érkezésekor teknővájással, fakanál és egyéb háztartási faáru készítésével foglalkozott.
Bár mindkét feltételezés tartalmaz igazolható
állításokat, tudnunk kell, hogy napjainkban a beások többsége, ahogy én magam
is, a ’băjás’ szó
jelentése alatt már csak a magyarországi cigányok egyik csoportját a beás
származású férfit illetve többes számú alakját használva magát a népcsoportot
értik.(vö. băjás, băjás h fn 1. beás
ember, férfi; om dă ~ beás ember; lyimbă dă ~ beás nyelv Az nem kétséges, hogy a magukat beásoknak definiáló közösség nyelvének alapja a bánsági román nyelv, bár a román nyelvvel és a román nyelvterületen élőkkel évtizedek óta semmiféle kapcsolatban nem áll, a két közösség nyelvi fejlődése egymástól izoláltan történik. A beások nyelve az 1980-as évekig csak szóbeli változatban élt, írásbeliségének valódi kezdete az 1990-es évek elejére tehető, és a világon egyedülálló intézmény, a pécsi Gandhi Gimnázium szervezési munkálataihoz kötődik. A magyarországi beások nyelvének leírására az 1980-as évek elején legelőször Papp Gyula tett kísérletet pécsi és Pécs környéki gyűjtésére alapozva. Munkássága rendkívül fontos állomás a beás írásbeliség kezdetében, ám a beás nyelv általa történt leírása mégsem jelentett igazi áttörést a nyelv történetében. Nyelvleírási kísérletét a nyelvközösség tagjai kevésbé érezték magukénak, ezzel is magyarázható, hogy nem honosodott meg, s csak igen szűk körben vált ismertté. Papp Gyula a beás nyelv leírását egyetlen adatközlő (egy beás szőlőmunkás) idiolektusára alapozta. Az adatközlő által nem ismert és a nyelvi közösség által sem használt szavakat adatközlője korlátjának vélte, és – figyelmen kívül hagyva a beás nyelv diglossziás helyzetét – a román nyelvből veszi át a hiányzó szavakat. Mivel az átvételeket nem tüntette fel, nem lehet eldönteni, hogy a szógyűjteményben szereplő szavak mennyire a valós, a magyarországi beások által használt szókészletet tartalmazzák. További gondot jelentett, hogy a beás nyelv leírásakor általa használt átírási rendszer a nyelvészeti ismeretekkel nem rendelkező célközösség számára idegen maradt, megbízhatatlan forrásnak bizonyult. Mindezek ellenére Papp Gyula munkássága a nyelvleírás szükségességének felismerésében, megkezdésében úttörő jellegű, jelentősége vitathatatlan. Nem csupán nyelvi, de oktatáspolitikai szempontból is számottevő az 1990-es évek eleje, amikor is egy maroknyi értelmiségi csoport nekilátott egy cigány nemzetiségi gimnázium szervezésének. A munka során vált világossá, hogy a beás nyelv tanításához szükséges minimális feltételek is hiányoznak – hisz a nyelvnek – Papp Gyula kísérlete ellenére – nem alakult ki az írásbelisége, hiányoztak a beás nyelv és kultúra oktatásához szükséges ismerethordozók, iskolai tankönyvek. Ezek megírásához is elengedhetetlenül szükséges volt a beás nyelv írásbeliségének megteremtése. A gimnázium szervezési munkálatai mellett néprajzi kutatómunka is indult, mely során az Ormánság beások lakta településein népdal- és népmesegyűjtések során beás nyelvi korpuszok gyűjtése kezdődött meg. A főként Kovalcsik Katalin és Orsós Anna nevéhez fűződő néprajzi gyűjtőmunka során előtérbe került a leírás mikéntje. Ekkor vált elkerülhetetlenül szükségessé egységes írásmód kidolgozása. A magyar helyesírás szabályai szerint rögzített első beás gyűjtések népdalok és népmesék voltak, melyek részletes használati utasítást tartalmaznak a közölt szövegek kiejtéséhez.
1994-ben megjelent első kiadványok jelentették a beás nyelv
írásbeliségének tényleges kezdetét. Ezeket rövidesen követte a Beás nyelvkönyv,
mely elsőként kísérelte meg rendszerezni az addig csak szóbeliséggel rendelkező
beás nyelvet.
Napjainkra a nyelvkönyv kiegészült
beás–magyar és magyar–beás szótárakkal is, valamint ezt a leírást követve
további dalos- és népmesegyűjtemények születtek. E munkák fontossága vitathatatlan, még akkor is, ha nem a legnagyobb nyelvészeti tudatossággal készültek Az elmúlt évtized azonban bizonyította ennek az írásmódnak az időtállóságát, hisz a kezdeti néprajzi köteteket számos hasonló és más nyelvészeti jellegű munka követte. Ez az írásmód nem csupán a beás értelmiség legnagyobb része, de a csak írni–olvasni tudók többsége számára is elfogadhatónak tűnik. A beás nyelv leírása, sztenderdizációjának kialakítása napjainkban is zajlik. A Magyar Köztársaság kisebbségi nyelvekkel kapcsolatos politikájának meghatározó eleme – az Alkotmány mellett – a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló, módosított 1993. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: kisebbségi törvény), amely - egyéb jogaik mellett – meghatározza a kisebbségi közösségek nyelvi jogait is. A kisebbségi törvény bevezetőjében a következő megfogalmazás szerepel: "A Magyar Köztársaság területén élő, magyar állampolgárságú nemzeti és etnikai kisebbségek nyelve, tárgyi és szellemi kultúrája, történelmi hagyományai, valamint a kisebbségi létükkel összefüggő más sajátosságaik egyéni és közösségi önazonosságuk része. Mindezek különleges értékek: megőrzésük, ápolásuk és gyarapításuk nemcsak a nemzeti és etnikai kisebbségek alapvető joga, de a magyar nemzet, végső soron pedig az államok és nemzetek közösségének érdeke is.” A törvény által biztosított nyelvi jogok alanyai tehát a fenti definíciónak megfelelően a hazai kisebbségekhez tartozó személyek, közösségek. A cigányság bár – a többi kisebbséghez hasonlóan – elvileg azonos joggal rendelkezik, hasonló igényeket formálhat anyanyelve megőrzésére, illetőleg az anyanyelven történő nevelésben, oktatásban való részvételre. Ennek ellenére megállapítható, hogy a cigány nyelvek esetében alapvetően hiányoznak az anyanyelvi oktatás személyi és tárgyi feltételei. Így tehát a cigány nyelvek jobb esetben az oktatás tárgyai lehetnek csak, eszközei semmiképp. Az anyanyelvi oktatás korlátozása nyilvánul meg az alap-, a közép- valamint a felsőoktatás szintjén egyaránt. Ez e nyelvek esetében további alárendeltséget jelent, hogy gyakran még az anyanyelvi beszélők is úgy érzik, nyelvük használati értéke csökkent.
A hazai cigányok körében elenyésző a cigányul vagy beásul tudó tanítók,
tanárok száma, nincs cigány és beás nyelvtanárképzés, és hiányoznak a
tankönyvek, szótárok, s más tananyagok. A mai európai elvárások szerint mind a
tanárképzés, mind a megfelelő tananyagok készítése állami feladat. (Hágai ajánlások 1996:7). A cigány nyelvoktatás és főleg az anyanyelvű oktatás megvalósítása ugyan hosszabb időt igénybe vevő folyamat, ám évek óta komoly előrelépés nem történt ez ügyben. Miként empirikus adataim is alátámasztják, a nyelvvesztés, a nyelvi asszimiláció folytatódik, hovatovább visszafordíthatatlanná válik, ezért a munka elkezdése ne tűr halasztást.
A két hivatalosan elismert cigány
nyelvből a 2008/2009-es tanévben végzett
kutatásaim alapján 9 általános és 2 középiskolában oktatják a beás nyelvet, egyetemi
tanulmányokat pedig jelenleg kizárólag a Pécsi Tudományegyetem Romológia
Tanszékén folytathatnak az egyetem hallgatói. A lineáris képzés – az ún.
bolognai folyamat – során a három éves romológia szakos alapképzésnek is része
beás és romani nyelvoktatás, a mesterképzésben (4-5. évfolyam) válik lehetővé a
bölcsész vagy a tanári diploma megszerzése. Az 2006-os évtől a neveléstudományi
doktori iskola is indult a PTE BTK-n, amelynek egyik programja a romológia
lehetőséget ad a hallgatóknak a továbbképzésre, az oktatóknak és
doktorhallgatóknak a tudományos munkára. Hiszen a valódi megoldást az jelentené, ha mielőbb elvégeznénk azokat az alapkutatásokat, létrejönnének azok a segéd- és háttértudományok, amelyek alapján elindulhatna a beás és a romani nyelv nyelvtanári képzése – más nyelvek tanárképzéséhez hasonlóan.
[1] A beás szó román jelentései a DEX (Dicţionarul Explicativ al Limbii Române) alapján 1996. Ediţia a II-a,Academia Română, Instututul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Bucureşti: Univers Enciclopedic, amely elérhető a http://dexonline.ro/search.php?cuv=baias oldalon.
|
© Dr. Orsós Anna, Déri Ildikó 2011