3.6 Figyeljünk a vizuális megjelenítésre!

Van néhány egyszerű szabály, amelyeket ha betartunk, sokkal diszlexia-barátabbá tehetjük a nyomtatott tanítási anyagokat:

1. Kerüljük a kis betűméretet.
  2. Használjunk ún. sans-serif betűtípusokat. Ilyen például az Arial, a Verdana, vagy a Comic Sans MS.
  3. Kerüljük a sorkizártra igazított szöveget, inkább igazítsuk balra a sorokat. A szöveg sokrizártra állításakor a szavak között a szövegszerkesztő mesterségesen megnöveli, ill. lecsökkenti a szóközöket, ami egyenlőtlen szótávolságokhoz vezet. Ez jelentősen megnehezíti az olvasást a diszlexiás tanulóknak. Több információ, illetve egy külön diszlexiásoknak kifejlesztett betűtípus itt: http://www.readregular.com/english/intro.html
  4. Vannak olyan diszlexiás tanulók, akiknek nehézséget jelent a fehér alapon fekete szöveg elolvasása a nagy kontraszt miatt. Ha diákunknak gondja van ezen a téren, akkor sokszor segíthet a vajszínű vagy egyéb színes papír használata.
  5. A szótárban használjunk nyomtatott nagybetűket, ezeket könnyebb később kiolvasni, megtanulni és felidézni is. Teljes mondatoknál viszont nem ajánlott a nyomtatott nagybetűs írás, mert így nehezebb elkülöníteni a szavakat egymástól.
A fent leírt szabályokat persze nem mindig lehet érvényesíteni. Bár nem tudjuk befolyásolni az általunk használt könyv betűtípusát, de a saját készítésű anyagok esetében könnyen végezhetünk néhány apró változtatást, amely diszlexia-barátabbá teszi a szöveget.