4.1. A hazai helyzet az idegennyelv-oktatás területén

iDevice ikon Olvasnivaló
4.1. A hazai helyzet az idegennyelv-oktatás területén

„Az „Ifjúság 2000" elnevezésű kutatás, amelyet a Nemzeti Ifjúságkutató Intézet végzett, s amely rávilágít számos problémára, fontos következtetéseket fogalmaz meg a fiatal (15-29 éves) korosztály nyelvismeretéről. A fiataloknak csaknem fele (51 %-a) egyetlen idegen nyelvet sem beszél. A maradék 49 % közül a legtöbben angolul beszélnek, ezt követi a német, majd a francia és az olasz, hasonló arányban. A fővárosban élő fiatalok 65 %-a beszél idegen nyelven, egynegyedük rendelkezik legalább egy középfokú nyelvvizsgával. Ez az arány országosan 12 %. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a nyelvtanulási és nyelvvizsgázási lehetőségeket illetően a fővárosban élők kedvezőbb helyzetben vannak. A kutatás szerint általános iskolában a fiatalok 13 %-a járt különórára, középiskolában pedig 11 %. Ezen különórák többsége nyelvóra volt, melyeknek száma - s egyenes arányban a nyelvvizsgával rendelkezők aránya is - növekszik az iskolai hierarchia emelkedésével. A különórára járás, az idegen nyelvhez való hozzájutás lehetősége, s így a nyelvtudás a fiatalok közötti esélyegyenlőtlenség egyik forrása lehet. Mindezek mellett jelentősek a származási és a regionális különbségek. A képzetlen (8 általános vagy alacsonyabb végzettségű) szülők gyermekeinek háromnegyede nem beszél nyelveket, ugyanakkor az egyetemi diplomával rendelkező apák gyermekeinek 45 %-a 30 éves koráig legalább egy nyelvvizsgát szerez" (ww.nepfoiskola.hu). A következő táblázat a magyarországi 25-49 éves korosztály angol és német nyelvtudását ábrázolja (www.median.hu (2004) 6. és 28. oldal):

Általános iskolában német nyelvet tanulók hányada (%)

Általános iskolában angol nyelvet tanulók hányada (%)

Középiskolában német nyelvet tanulók hányada (%)

Középiskolában angol nyelvet tanulók hányada (%)

Közép- vagy felsőfokú német nyelvvizsgával rendelkezők hányada (%)

Közép- vagy felsőfokú angol nyelvvizsgával rendelkezők hányada (%)

25-29 éves

13

10

6

Legalább egy idegen nyelven társalgási szinten beszélők aránya az egész lakosság körében: EU (25) átlag: 70, Magyarország 42 (www.Eurostat.hu 2004).

Mint a fenti sorokból is láthattuk, az idegen nyelvek tanítása, tanulása változatlanul fontos feladat Magyarországon a rendszerváltás óta eltelt majdnem 20 év dacára.