V. 4. 2. A tananyag

Hogyan értelmezhető a tananyag fogalma, miként szerveződhet, fogalmazódhat meg a tananyag a curriculumban?


A helyi tanterv értelmezésén, a helyi tantervkészítéshez kapcsolódó feladatok áttekintésén belül, az intézmény, a képzés tartalmi struktúrájának kialakítása során már találkozott a tananyag kiválasztását, elrendezését meghatározó tényezőkkel. Ehelyütt arról lesz szó, mit is jelent a művelődési anyag, a tananyag (a tanulás, a képzés anyaga, tartalma) kifejezés, mi minden tartozik e fogalmi körbe.

Az oktatás és képzés, a tanulás és tanulássegítés céljainak elérését meghatározott:

- ismereteknek, az ismeretek rendszerét kialakító struktúráknak (pl. az adatoktól, a fogalmakon, összefüggésen át a törvényszerűségekig terjedő struktúráknak), valamint

- a tevékenységekhez nélkülözhetetlen készségeknek és képességeknek az elsajátítása, fejlődése teszi lehetővé.

Az oktatás, a képzés tartalmának (tananyagának) nevezzük az ismereteknek, a készségeknek és képességeknek azt a rendszerét, melyet a korszerű műveltség egészéből, a korszerű szakmai műveltség egészéből az oktatási célok, a képzési célok elérése érdekében kiválasztunk, elrendezünk.

A készségek és képességek az emberi tudásnak, s természetszerűen az oktatás, képzés tantervi anyagának is olyan stabil összetevői, melyek megtanulása, kifejlődése és továbbfejlesztése nélkül ismeretek, ismeretrendszerek elsajátítására, alkalmazására, alkotó felhasználására nincs mód. Ebből következően a tananyag, a képzési anyag terve az ismeretek és a tevékenységek (valamint a tevékenységektől elválaszthatatlan készségek és képességek) rendszerének tervét, s ennek curriculumban rögzítését jelenti a különböző tantervi szinteken.

A szaktudományok fejlődésének sajátosságai – a tudásanyag megsokszorozódása, a tudományok differenciálódása, új tudományágak születése, a tudományok integrálódása, a rokontudományok eredményeinek egységes rendszerbe rendeződése, az interdiszciplináris folyamatok felerősödése – mind-mind az integráció, az integratív szemlélet irányába történő elmozdulásokat indukálják. Az integrációval, az integratív szemlélettel kapcsolatos alapvető összefüggések számbavétele a helyi curriculumfejlesztés szempontjából is lényeges kérdés.

A tantervi integráció értelmezési kereteit az alábbi összetevők alkothatják:

- az iskolai műveltség (az általános és/vagy szakmai műveltség) integratív szemléletű – azaz rendszerösszefüggésekre, elméleti és gyakorlati műveltségelemek rendszerére, az átfogó világkép kialakítására, elsajátíthatóságára vonatkozó – megközelítése;

- az oktatás tartalmi struktúrájának, a tantárgyi integráció különböző módozatainak figyelembevételével történő elrendezése (szükség szerint a tantárgyblokkok, a komplex, az integrált tantárgyak beépítése az oktatás rendszerébe, a tantárgyi kapcsolatok, a tantárgyi koncentráció hangsúlyos figyelembevétele);

- a tantervi integrációhoz immanens módon kapcsolódó tanulási-tanítási módszereknek, közvetítési és az elsajátítási módozatok rendszerösszefüggéseinek (pl. a tanár szerepének, a képességfejlesztés tartalmának, módjainak, az adekvát tanulási-tanítási stratégiáknak, a generális módszertani elveknek) a számbavétele.

Az integrált tanterv készítéséhez szükséges elvi alapok rendszere a következő elemekben ragadható meg:

- a tananyag-kiválasztás és tananyag-elrendezés elveinek megállapításában (a szaktudományok rendszerének tanulmányozása mellett a rokontudományok összefüggésrendszere is szerepet kap);

- a művelődési anyag (tantárgyankénti és tantárgyak közötti) logikai szerkezetének tisztázásában (a szaktudományok leíró, rendszerező tartalmai mellett problémacentrikus tartalmak, ismerethalmazok helyett átfogó ismeretrendszerek, s az ismeretszerzés és alkalmazás kód- és szimbólumrendszerei is szerepet kapnak);

- a megismerő tevékenységek különböző formáinak analízisében, tantárgyak közötti rendszerében;

- a megismerő tevékenységek fejlesztéséhez szükséges tevékenységi formák, tanulási módok számbavételében (azoknak a tanulási módoknak és kapcsolódó műveleteknek a feltárásában, melyek segítségével a tantárgyakban rögzített ismeretek, ismeretrendszerek alapvető szerkezetét felismerhetik, tartalmukat elsajátíthatják a tanuló egyének és csoportok).

A tananyag tartalmának, elrendezésmódjának meghatározásába világszerte olyan tendenciák szivárognak be, melyek:

- a kulcsfogalmakra alapozott spirális modellt (az átfogó tartalmak, témák köré rendezett tananyagot) képezik le;

- szakítani kívánnak a szaktudományok kizárólagos rendezőelvének dominanciájával (például történetiség, problémaközpontúság rendezőelvei, alkalmazás problematikája);

- az elméleti ismeretek és a gyakorlati képességfejlesztő tevékenységek harmóniáját kívánják megteremteni.

Az integrált tananyag, az integrált tantárgy sajátosságai megkövetelik a módszertani integrációt, a „tevékenységre alapozott cselekvő elsajátítás”-nak mint „generális módszertani elv”-nek az érvényesülését, érvényesítését. A tevékenységre alapozott cselekvő elsajátítás nem azt jelenti, hogy vannak az elsajátításnak ilyen eljárásai is, hanem azt, hogy az elsajátítási folyamat egészét úgy tervezzük meg, hogy annak centrumába a meghatározott eredmények elérésére irányuló tanulói tevékenység kerüljön. (Ezt a problémát Gáspár László fogalmazta meg a szentlőrinci iskolakísérlet tantárgyi programjainak kidolgozásakor.)

Itt olyan módszerekre gondolhatunk, mint például:

- a sokkönyvűség, a könyv- és könyvtárhasználat;

- az önálló vagy tanári irányítással történő egyéni és csoportos kutatómunkák;

- a gyakorlati problémákból történő kiindulás, ezáltal a kíváncsiság, az érdeklődés, az érdekeltség felkeltése;

- az esetjátékok, a mindennapi életszituációk, a tudományos viták reprodukálása,

- a struktúrák és folyamatok modellezése;

- sokszínű tanulói kísérletező tevékenység;

- önálló alkotói, önkifejezési lehetőségek megteremtése, tevékenységek gyakorlása.

Világszerte azok a módszerek kerülnek ismét előtérbe, amelyek:

- a kutatási képességek fejlesztésére irányulnak;

- az életismerethez, a szakmaismerethez szükséges ismeretek, tevékenységi tapasztalatok megszerzéséhez alakítanak ki készségeket, fejlesztenek ki képességeket és biztosítanak lehetőségeket;

- a tanuló egyének, a tanuló csoportok önálló munkáját, alkotó részvételét biztosítják a tanulás-tanítás folyamatában a tervezéstől az értékelésig.

Világszerte találkozhatunk a tananyag humanizálását célul tűző erőfeszítésekkel. A tananyag humanizálása terén az alábbi tendenciák érhetők tetten:

- a tudásanyag ember (szakma, társadalom) számára történő hasznosíthatósága;

- az egyes ember érdekeltségének megteremtése, és hozzáértésének kifejlesztése, a tananyag illetve saját tanulásuk megtervezésében, és a megvalósításban;

- az újat formáló, alkotó, produktív szellemi és gyakorlati tevékenységi lehetőségek térnyerése a megőrző, reproduktív tevékenységek mellett;

- a szociális képességek fejlesztéséhez, tanulásához szükséges tartalmak és szervezeti keretek megteremtése. (Például a döntési képességek, a kommunikációs képességek, a meggyőzés, tervezés, együttműködés, irányítás, befolyásolás konfliktuskezelés tanításának alapgondolata abból a feltevésből indult ki, hogy a szociális viselkedés tanult, ezért tanítható is, ha megfelelő tapasztalatokat biztosítunk, tantárgyakba rendezve, vagy tantárgyi határokon átlépve, valamennyi tantárgy tananyagába tudatosan beépítve).

Ha új témákat, ha új ismeretanyagot iktatunk be a tantervbe, a tananyagba, ha új készségek tanulását, képességek fejlesztését, beállítódások kialakítását tartjuk fontosnak, akkor a következő megoldásokhoz folyamodhatunk:

- szelektálhatjuk a régieket,

- átrendezhetjük a tantárgy belső struktúráját,

- átrendezhetjük a tantárgyi rendszert (például integrált, komplex stb. tárgyakat építhetünk be),

- kidolgozhatjuk a tanulásszervezés új formáit (például epochális rendszerű oktatás, projektoktatás, távoktatás stb.).

Az integratív szemléletről, a tantárgyi integrációról lásd. például: Gáspár László: Egységes világkép, komplex tananyag. Tankönyvkiadó. Budapest, 1978; Kárpáti Andrea: Tantárgyintegráció az esztétikai nevelésben. Tankönyvkiadó, Budapest, 1988; Lantos Ferenc: Képekben a világ. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1994; Németh László: A kísérletező Ember. Magvető és szépirodalmi Könyvkiadó. Budapest, 1973.

Példa: Az alábbi példa egy alsó tagozatos Természetismeret tantárgy tananyagának néhány lényegi sajátosságát emelte ki.

V.ö.: Havas Péter: A természettudományos fogalmak alakulása. Vizsgálat alsó tagozatos tanulók körében. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1980. 55, 57. o.

A természetismeret tantárgy tanterve „nem szaktudományok szerint tagolódik, hanem azokat az átfogó elveket és módszereket tekinti építkezésének egyik alapjaként, amelyek a gyermek számára alkalmasak a tudás megszerzésére, és egyben a tudásszerzés és -alkalmazás, a problémamegoldás megtanulására, általánosítására.

A tanterv szerves részeként került kidolgozásra az értelmi, intellektuális megismerő tevékenység, és az alkotó gondolkodás, valamint az általános kreativitás fejlesztését célzó tevékenységek, feladatok, játékok és problémahelyzetek egész sora. A fejleszteni kívánt tevékenységformákat – azok minőségileg differenciálódó és bonyolultabb formákban összekapcsolódó – speciális feladatokhoz edzettük.

A feladatok szerkezete sajátos tartalomra épült: a tanterv tartalmának kialakítása nemcsak a megismerési tevékenység fejlődési sajátosságait, hanem a természet megismerésének tudománytörténeti, logikai törvényszerűségeit is figyelembe vette.”

A természetismeret tantárgy „a meghatározott ismeretekhez jól körülírt értelmi műveleteket (pl. megkülönböztetés, azaz diszkrimináció, soralkotás, csoportosítás, azaz kategorizáció, elvonatkoztatás, általánosítás) kapcsol. Így egyidőben, egységes folyamatként bontakoztatja ki a művelet segítségével létrejövő tanulási folyamatot. Az egyes megismerési műveletek pontosan ellenőrizhető módon építik fel az anyagot, szinte hordozzák az ismereteket. (Így a tulajdonságok, az anyag fizikai, érzékelhető jellemzőit a diszkrimináció, a kategorizáció, valamint a verbalizáció lépcsőin gyakorolhatják a tanulók.)

Az ismeretstruktúra építésében (...) deduktív majd induktív utat követjük. Ez megköveteli bizonyos absztrakt és félabsztrakt fogalmak korai használatát, amely (...) egyszerű modellekkel megvalósítható.”

Az ismeretek tartalma és a feldolgozásukhoz szükséges műveletek, tevékenységek együttesen alkotják a tantárgy gerincét.

Az élettel, az „élő” – fogalomnak kialakításával kapcsolatos részletek a Természetismeret tantárgyból:

 

Év

Tananyag

Módszer

Első

Az élőlények autonóm mozgása, az élőlények főbb csoportjai, a legfontosabb életjelenségek

(anyagcsere, szaporodás).

Összehasonlítás, soralkotás

Halmazképzés, általánosítás elvonatkoztatás,

Megfigyelés, becslés, manipulatív és nagymozgásos gyakorlatok stb.

Második

Az élet mint folyamat, életkorok, az életjelenségek az élőlény és környezete, az életjelenségek finomabb megismerése, táplálkozási lánc, egymásrautaltság, az ember helye, szerepe az élővilágon belül

A korábbiak differenciálása, mérés, kísérletezés, következtetés, a különböző feladatmegoldáshoz szükséges műveletek stb.

Harmadik

Az élet, mint fejlődés, az egyed- és törzsfejlődés, az ember és a természet kapcsolata, a mesterséges környezet, a társas élet főbb típusai az élővilágban (ökoszisztémáktól az emberi társadalomig),

az emberiség múltja és jövője

A korábbiak további differenciálása és komplex problémamegoldások, numerikus jellegű kísérletek, a könyvek, eszközök használata, főbb szabályainak elsajátítása, egyéni és kollektív problémamegoldások stb.

Példa: Az alábbi részlet „A nyelvi, irodalmi és kommunikációs nevelési program” 1-4 osztályra kidolgozott tananyagának értelmezését és elrendezését illusztrálja.

V.ö.: Zsolnai József: A tanulás tervezése és irányítása a nyelvi, irodalmi és kommunikációs nevelési programban. Tnk., Bp., 1991. Harmadik kiadás. 25. o., 30. o. 31. o.

 

1. osztály:

II. Beszédfejlesztés, kommunikációtanítás

1. A szövegalkotás tanítása

1. 1 a kapcsolatfelvétel tanulása a rá vonatkozó illemszabályokkal együtt

1. 1. 1. köszönés felnőtteknek és gyerekeknek

1. 1. 2. megszólítás felnőttek és gyerekek körében

1. 1. 3. bemutatkozás felnőtteknek (család- vagy vezetéknév, utónév, becenév)

1. 2. a szándéknyilvánítás tanulása: kérés, tudakozódás felnőttől, gyerektől

1. 3. véleménynyilvánítás tanulása: az indokolt bejelentés, a jogos panasz és az árulkodás különbségének tanítói bemutatása és tanulói elemzése, a bejelentés, a sérelem pontos megfogalmazása

1. 4. tájékoztató-ábrázoló szövegek alkotása

1. 4. 1. elbeszélés

1. 4. 1. 1. elbeszélés kép, képsor, magnószalagon rögzített zörejsor alapján

1. 4. 1. 2. elbeszélés élmény alapján kiscsoportos kommunikációban, a beszélgetés illemszabályainak tanulása

1. 4. 1. 3. mesebefejezés meghallgatott meserészletek alapján

1. 4. 2. üzenetközvetítés tanítónak, szülőnek, gyereknek

1. 4. 3. hirdetés osztálytársaknak, a közlés felhívó funkciójának gyakorlása

1. 4. 4. leírás

1. 4. 4. 1. állatok leírása kép alapján

1. 4. 4. 2. személyek (önmaguk és más valóságos személyek) leírása külső testi jellemzők (a hajszín, a szemszín, az arcforma, a testmagasság alapján (…)

 

2. osztály:

III. Az önművelés tanítása

1. Könyv- és könyvtárhasználat tanítása tanórán az osztály- és iskolakönyvtárban

1. 1. katalógushasználat tanulása

1. 1. 1. a katalóguskártya néhány adatának (szerző, cím, kiadó, a kiadás helye, éve, terjedelem) olvasása

1. 1. 2. a betűrendes (szerző és cím szerinti) katalógus használatának tanulása

1. 1. 3. a sorozatkatalógus használatának tanulása

1. 2. szótár- és lexikonhasználat tanulása

1. 2. 1. az Ablak-zsiráf gyermeklexikon használata

1. 2. 2. a Helyesírási szójegyzék használata

1. 2. 3. a Magyar értelmező kéziszótár alkalmi használata címszavak első jelentésének olvasásával

1. 3. könyv- és sajtóismeret tanulása

1. 3. 1. könyvek tartalomjegyzékének és fülszövegének olvasása

1. 3. 2. gyermekfolyóiratok olvasása, rovatrendjük megismerése

1. 3. 2. 1. rejtvények megoldása és beküldése a szerkesztőségbe

1. 3. 2. 2. ismeretterjesztő cikkek olvasása és ismertetése

1. 3. 2. 3. hírek olvasása és ismertetése

1. 3. 2. 4. interjúk olvasása és ismertetése

1. 3. 3. a tanító által alkalmanként kiválasztott hírek olvasása napilapokból

1. 3. 4. a folyóiratok impresszumában szereplő adatok keresése: a „laptulajdonos”, a kiadó, a főszerkesztők, a szerkesztőség postacíme

Példa: Részletek a 12-13 éves korosztály számára tervezett Társadalmi ismeretek kurzus vagy tantárgy helyi tantervéből, kiegészítő tananyagának leírásából

V.ö.: Társadalmi ismeretek. In.: Hogyan készítsünk helyi tantervet? Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai és Közművelődési Intézet. Miskolc, 1993. szerk.: Szebenyi Péter és Balla Árpád

A gyermekek helyzete a világon, a gyermeki jogok

 

Témák

Tanulói tevékenységek

Fogalmak

Gyerekek az általunk ismert világban

A Föld vaktérképének megtöltése az osztály által ismert helyekkel (személyes tapasztalatok és hallomások alapján). Beszámolók különböző országokban élő gyermekek helyzetéről

kultúrkör, a gyermekek élete közötti különbségek

A létszükségletek

Rendszerezés: „szükségem van...”, „szeretném ha...”

A szükségletek definíciójának megszerkesztése: Mi kell az élethez, és mi jó, ha van? Beszámolók: Mit tesz a család és mit a társadalom a szükségletek kielégítésének érdekében? Országok, ahol a gyermekek egy részének elemi szükségleteit sem tudják biztosítani. Mi a helyzet nálunk?

elemi létszükségletek, a létszükségletek kielégítésének módjai

Nemzetközi

szervezetek a gyermekekért

Kutatás, adatok gyűjtése az ENSZ-ről és az UNICEF-ről. Az UNICEF történetének megírása (rajzzal és szöveggel)

ENSZ UNICEF

Példák: Egy-egy témakör tananyagának leírása (Irodalom tantárgy, hatosztályos gimnázium 7. évfolyamára készült helyi tantervéből, valamint Művészetismeret tantárgy, szentlőrinci tanterv 5. évfolyamára készült helyi tantervéből)

V.ö.: Káldi Tamás – Kádárné Fülöp Judit: Tantervezés. Iskolaszolga, Budapest, 1996. 156. o; A tanulás-tanítás programja. Művészetismeret 5-8. o. Szentlőrinc, 1983.

 

Téma: A népköltészet– Műismeret és műfajismeret:(13 óra)

Műismeret és műfajismeret

A népköltészet és a műköltészet. A népköltészet jellemzői, legfontosabb műfajai.

A népmese. A népmonda. Hun és magyar mondák (Gárdonyi: Éjjel a Tiszán). A honfoglalás és a kalandozások mondái. Az Árpádházi királyok mondái. Mondák Mátyás királyról.

A legenda. Gellért püspök legendája, Szent Erzsébet, Szent László, Szent Margit legendája.

Bölcsődal. Katonadal: Sej, a fekete hattyú. Szerelmi dal: Hervad az a rózsa. Rabének: Fölszállott a páva. Az anekdota, a népi tréfa. A népdal. Altatók. Regölők, népi imádságok. Regös ének: Ahol keletkezik, Nagy László: Csodafiú szarvas.

A mondóka, a kiszámoló, a népi játék. A népballada: Kőmíves Kelemenné, Kádár Kata, A szarvassá vált fiúk. A népköltészet híres gyűjtői és a gyűjtemények.

Memoriter

Egy-egy mű könyvnélküli megtanulása valamennyi műfajból (esetleg tájszólásban is).

Olvasás, szövegértés

Olvasás, szövegek megértése Régi leírású mondák közös olvasása, lefordítása mai magyar nyelvre.

Fogalmazás

Legendák, mondák, elbeszélések gyakorlása egyszerű nyelven, kicsinyek számára, bonyolultabb feldolgozás alapján.

Projekt-feladat

Magnófelvétel nagyszülőkkel, öregekkel, óvodásokkal, gyűjtés könyvekből (pl. egy népballada változatai)

Művészetismeret 5. osztály, 3. problémakör: „Ki kit teremtett?”

Téma és feldolgozás

Mitológiai, bibliai történetek.

Mítoszok, népmesék keletkezésének összehasonlítása.

Közös világképi jellemzői (emberi vágyak kivetítése hősökbe, történetekbe, természetfölötti erőknek való kiszolgáltatottság...)

Népmesék.

Magyar és idegen népmesék elemzése. A népmese műfaji sajátosságainak összefoglalása, mesék csoportosítása.

Népmondák.

Magyar és idegen népmondák elemzése. A népmonda műfaji sajátosságai.

Népmondák és népmesék összehasonlítása.

Egyéb tanulói tevékenység

Önálló mesealkotások – tömörítés, bővítés, folytatás. Természeti jelenségekre mondák kitalálása.

Mesék dramatizálása. Az emberi hang és beszédstílus adta karakterjellemzési lehetőségek.

Mozgófilm készítése a kiválasztott meséből – cselekmény tömörítése, helyszínek, hangulatok kiválasztása. A filmezés alapvető tudnivalói: közelítés, távolítás, világítás, rendezés, vágás ...

Mesékhez illusztrációk készítése – képi kifejezőeszközök – szereplők jellemének vizuális megjelenítése (egyéni vagy csoportos munkák).

Fogalmak:

biblia, mítosz, mitológia, szimbólum, mese, epika, monda.

20. feladat:

Az eddig elvégzett (5., 8. 2., 16-19.) feladatok áttekintése után döntse el, hogy ki kell-e egészítenie, át kell-e dolgoznia a tantervi tananyagot (vagy annak struktúráját)! Ha szükséges végezze el a korrekciókat! Döntését röviden írásban indokolja meg!

 

 

>>Tovább a feladatokhoz>>

A tizenegyedik tanulási egység végére ért. Mielőtt egy újabb tanulási egység, s egyúttal egy újabb fejezet tanulmányozását megkezdené, egy kis lazítás javasolható Önnek.

A tanulás folytatásához további erő gyűjthető egy – Ön által kiválasztott – szakirodalom, digitális dokumentum áttekintésével.

Mielőtt az újabb tanulási egységet elkezdené, érdemes átgondolnia azt, hogy:

- az eddig olvasottak miben nyújtottak megerősítést vagy új információt az Ön számára,

- milyen kritikai észrevételei vannak,

- milyen további gondolatok, kérdések merültek fel Önben?

A reflexiók írásos rögzítéséhez felhasználhatok az alábbi szempontok is:

1 Egy-egy kiemelt példa, tanulmányozott szakirodalom elemzésével kíván foglalkozni, arra kíván reflektálni?

2 Esetleg az foglalkoztatja, hogy a példákban megfogalmazott tananyagleírásokból milyen tudás- és tanulásfelfogás bontható ki?

3 Esetleg arra keres válaszokat, hogy a példákban megfogalmazott tananyagleírások miféle kompetenciák (miféle kognitív, személyes, szociális, speciális kompetenciák) fejlesztési igényét és lehetőségét foglalják magukban?

4 Esetleg az integráció kérdésköréhez, vagy éppen a tananyag humanizálásának kérdéséhez van további észrevétele, kérdése, kritikai megjegyzése, kiegészítése?

 

tovább a hallgatói reflexiók munkalapjaihoz…


Tizenkettedik tanulási egység:

– a tantervi követelmény (mint a curriculum egyik fő alkotóeleme), és megfogalmazása a különböző rendszerszinteken