11. Ókori egyiptomi motívumokat felvonultató használati eszközök, tárgyak, díszek és képek készítése II. (11. modul)

A modul tartalmi elemei:

• feladatleírás

• célok

• oktatási módszerek

• az oktatás szervezési módja

• követelmények

• taneszközök.

Feladatleírás:

A tanulók a szakköri foglalkozás keretei közt készítsenek ókori egyiptomi szimbólumokat ábrázoló eszközöket (gipszszobrokat), különböző díszeket és képeket (festményeket, plakátokat, maszkokat), illetve díszítsenek használati tárgyakat (vászontáskát, konyharuhát, pólót, párnát stb.). A modul zárásaként kerüljön sor az ókori egyiptomi motívumokkal díszített eszközök, tárgyak, díszek és képek befejezésére. Az elkészült alkotásokat a tanulók és a pedagógus közösen szóban értékelik. A kész munkákból – az összes szakköri produktummal együtt – a későbbiekben kiállítás rendezhető.

Célok:

A tizenegyedik modulban – a tizedik modulhoz hasonlóan – az esztétikai-művészeti tudatosság fejlesztése, az ízlésformálás, a (művészi) önkifejező képesség és kreativitás optimális fejlesztési körülményeinek elősegítése és megteremtése a hangsúlyos.

Oktatási módszerek:

A megbeszélés és a szemléltetés módszere javasolt.

Az oktatás szervezési módja:

Egyéni és csoportmunka egyaránt alkalmazható.

Követelmények:

A tanulók legyenek képesek egyéni érdeklődésüknek megfelelően ókori egyiptomi szimbólumokat ábrázoló eszközöket, díszeket és képeket készíteni, illetve használati tárgyakat díszíteni. A feladat teljesítése közben a diákok használják fel a szakkörön és egyénileg szerzett tudásukat, mondják el saját ötleteiket.

Taneszközök:

A tizenegyedik modul teljesítése szervesen kapcsolódik a tizedikhez, így a szükséges (tan)eszközök is azonosak a két modulban. A kivitelezéshez felhasználható eszközök tehát a következők: ruhafesték, gipszpor, színes gyurma, tálak, spatulák, egyszínű (minta nélküli) vászontáskák, konyharuhák, pólók, fénymásolt lapok (a minták kiválasztásához), üres papírlapok, csomagolópapír, kartonpapír, tollak, filctollak, folyékony ragasztó, ragasztópisztoly, vízfesték, tempera, ecset, cellux és ceruza.

32. Gipszből készült fáraófej

33. Tutanhamon fáraó sírjában talált arany ékszer gyurmából