4. A múmia című film megtekintése (4. modul)

A modul tartalmi elemei:

 

  • témakör

  • lehetséges megfigyelési szempontok A múmia, illetve A múmia visszatér című filmekhez

  • feladatleírás

  • filmrészletek A múmia című filmből, melyek megtekintése ajánlott

  • filmrészletek A múmia visszatér című filmből, melyek megtekintése ajánlott

  • célok

  • oktatási technikák

  • követelmények

  • taneszközök.


Témakör:

A negyedik modul során lehetőség adódik az ókori Egyiptom történelmi, társadalmi és kulturális jellegzetességeire fókuszáló, dokumentum- vagy (fiktív) kalandfilm, esetleg filmrészlet(ek) megtekintésére. A tanulók a pedagógus javaslatát mérlegelve eldönthetik, hogy milyen típusú, illetve konkrétan melyik filmet vagy részleteit szeretnék megnézni. A diákok életkori sajátosságait és a rendelkezésre álló időt figyelembe véve egy folytatásos kalandfilm, A múmia, illetve A múmia visszatér ajánlható.

Singer Péter nyomán a film közös megtekintésének az alábbi szakaszait különíthetjük el:

„1. A film vagy filmrészlet kiválasztása, technikai előkészületek

2. A film vagy filmrészlet megtekintése előtti bevezető szempontok megadása

3. A film vagy filmrészlet megtekintése

4. A film vagy filmrészlet közös értelmezése, a megadott szempontok szerinti elemzése, vita” (Kiss, 2005. 119. o.).

A film kiválasztása előtt mindenképpen mérlegelni kell, hogy az adott film mennyire felel meg a diákok, illetve a pedagógus érdeklődésének. Mindkét fél (a tanuló és a tanár) figyelmének felkeltése kölcsönös motivációt képes biztosítani. A film megtekintése néhány perces bevezetőt igényel, melyben szó esik a kiválasztás okairól, a film szereplőiről, az alkotókról stb. A megnézés előtt ajánlott két-három gondolatébresztő megfigyelési szempontot adni.


Lehetséges megfigyelési szempontok A múmia, illetve A múmia visszatér című filmekhez:

1. Milyen ókori egyiptomi motívumok, tárgyak és személyek kerülnek előtérbe a film(részlet)ben?

2. Milyen (ókori) egyiptomi helyszíneken játszódik a film(részlet)?


Feladatleírás:

A tanulók a szakköri foglalkozás végén, a kiválasztott film vagy filmrészlet(ek) megtekintése után négy csoportot alakítanak ki maguk közt. Érdeklődésüknek megfelelően négy altéma feldolgozása közül választhatnak, melyek Tutanhamon fáraó életéhez és halálához kapcsolódnak. A nyolcadik foglalkozásra minden csoportnak fel kell dolgoznia az általa vállalt altémát, és be kell mutatnia a másik három csoport előtt. A felkészüléshez a csoportok egyéni találkozókat is megbeszélhetnek, de a hetedik modul kifejezetten ehhez biztosít időt és teret. A prezentálás bármilyen formában kivitelezhető (powerpointos bemutató, (kis)előadás, plakátkészítés, színjátszás stb.) A tanulók – a pedagógus által biztosított képi és szöveges források mellett – az általuk összegyűjtött anyagokat is tetszőlegesen felhasználhatják. A pedagógus tanácsaival és különböző források biztosításával segíti a csoportok munkáját.


A négy csoport az alábbi témákat dolgozza fel:

1. csoport: A fiatal fáraó élete

2. csoport: A királyi sír felfedezése

3. csoport: A sírkamra kincsei

4. csoport: Felkészülés a túlvilági életre.


A múmia (The Mummy)

Amerikai kalandfilm, 124 perc, 1999.

Rendező: Stephen Sommers

Szereplők: Brendan Fraser, John Hannah, Kevin J. O’Connor, Arnold Vosloo, Rachel Weisz

 

A múmia visszatér (The Mummy Returns)

Amerikai kalandfilm, 130 perc, 2001.

Rendező: Stephen Sommers

Szereplők: Brendan Fraser, John Hannah, Kevin J. O’Connor,
Arnold Vosloo, Rachel Weisz, Freddie Boath

 

 

Filmrészletek A múmia című filmből, melyek megtekintése ajánlott:

Az első 7 perc az 1923-ban játszódó film (fiktív ókori egyiptomi) történeti hátterét mutatja be. Kr. e. 1290-ben Imhotep, a fáraó főpapja elcsábítja a fáraó szeretőjét, Ank-szu-namun-t. A szerelmi viszony lelepleződik, és a szerelmesek megölik a fáraót, I. Széthi-t, majd Ank-szu-namun öngyilkos lesz. Imhotep a Holtak Könyve segítségével megpróbálja feltámasztani halott kedvesét, de terve kudarcba fullad. A fáraó testőrei elfogják a főpapot, és a legősibb átokkal sújtják (élve mumifikálják majd eltemetik).

A 12. perctől a 18. perc 30. másodpercéig egy kairói múzeum belterébe nyerhetünk betekintést.

A 37. perc 30. másodpercétől az 58. perccel bezárólag Hamunaptra, a holtak városa kerül előtérbe. A történet szerint Hamunaptra romjaira rátalál a három felfedező (Rick O’Connell, Evelyn és Jonathan Carnahan) és az amerikai kalandorok. Rick, Evelyn és Jonathan Amun-Ra Könyvének keresésére indulnak, miközben az amerikaiak értékes kincseket keresnek.

1 óra 32 perctől egészen a film végéig (1 óra 52 percig) a záró részben beteljesül Imhotep sorsa. A főpap elrabolja Evelyn-t és Hamunaptra-ba viszi, hogy feláldozza a nőt, és feltámassza Ank-szu-namun-t. A végkifejlet Imhotep és Hamunaptra pusztulásához vezet.


Filmrészletek A múmia visszatér című filmből, melyek megtekintése ajánlott:

A trilógia második része 1933-ban veszi fel a történet fonalát. Az első 4 perc 30 másodpercben megismerjük a (fiktív ókori egyiptomi) történeti hátteret. Kr. e. 3067-ben a Skorpiókirály nevű harcos hatalmas seregével megtámadja Thébát, de a hadjárat végül vereséggel zárul. A sivatagban bolyongva csak úgy sikerül életben maradnia, hogy egyezséget köt a sötét istennel, Anubisszal. Ha az isten meghagyja életét, és segít legyőzni ellenségeit, a Skorpiókirály neki adja a lelkét. Anubisz átadja a Skorpiókirálynak hadserege irányítását is, ám a csaták végeztével rákényszeríti a harcost, hogy örökre őt szolgálja.

A 16. perc 30. másodpercétől a 20. perc 30. másodpercéig a Hamunaptra-i ásatásokba nyerhetünk betekintést. Ank-szu-namun reinkarnációja és segítői a romok alatt megtalálják a Holtak és az Élők Könyvét, illetve Imhotep tetemét.

A 30. perctől a 41. percig bezárólag a British Múzeumban játszódik a jelenet, ahol Ank-szu-namun és társai feltámasztják Imhotep főpapot. Imhotep az Ahm Shere-i sivatagba akar menni, hogy feltámassza és legyőzze a Skorpiókirályt, és átvegye Anubisz serege felett az irányítást.

Az 57. perctől az 58. percig az O’Connell család léggömbbel indul (Kairóban) Alex O’Connell keresésére. A repülőút piramisok és sivatagi tájak felett vezet.

1 óra 2 perctől 1 óra 3 perc 30 másodpercig a karnaki templom romjai tárulnak elénk. Az Imhotep-et, Ank-szu-namun-t és kíséretüket szállító vonat megérkezik Karnakba.

1 óra 4 perc 30 másodperctől 1 óra 9 perc 30 másodpercig Imhotep főpap visszaemlékezésének lehetünk szemtanúi. Megelevenednek a Kr. e. 1290-es események, amikor Imhotep a szeretőjével, Ank-szu-namun-nal megölte Széthi fáraót. Ezt követően a főpap feltámasztja Ank-szu-namun lelkét.

1 óra 11 perc 30 másodperctől 1 óra 13 percig ismét karnaki templomba nyerhetünk betekintést, majd pillanatképek következnek a Philae-i templomszigetről és az Abu Szimbel-i Nagytemplomról.

1 óra 30 perc 30 másodperctől a film végéig (1 óra 57 percig) az Ahm Shere-i sivatag, illetve a piramis szolgál az események helyszínéül. A piramis belsejét és külsejét egyaránt megismerjük. Anubisz hadserege feltámad. Rick O’Connell megküzd Imhotep-pel, majd a feltámadt Skorpiókirállyal. Rick megöli a Skorpiókirályt. Anubisz seregét sikerül legyőzni, Ank-szu-namun és Imhotep pedig életét veszti, amikor a piramis összeomlik.


Célok:

A film – előre meghatározott szempontok szerinti – megtekintése, illetve megbeszélése a kritikai gondolkodás, az esztétikai-művészeti tudatosság és a megfigyelőkészség fejlesztését segítheti elő.


Tanulási technikák:

A modul során megtekintett film kiválasztásához érdemes ötletbörzét tartani.


Követelmények:

A film vagy filmrészlet(ek) megtekintése a megadott szempontok alapján, illetve a hetedik-nyolcadik modul előkészületeinek megkezdéseként négy csoport kialakítása. A teendők megbeszélése.


Taneszközök:

A modulban elsősorban oktatástechnikai eszközök (laptop vagy számítógép, projektor, hosszabbító) és oktatástechnikai audiovizuális anyagok (A múmia és/vagy A múmia visszatér című filmek DVD változata) alkalmazása szükséges.