I. Inkluzív környezet, a megfelelő tér kialakítása

iDevice ikon Tevékenység
I. Inkluzív környezet, a megfelelő tér kialakítása

Inkluzív környezet

A kooperatív tanulás és inkluzív környezet kölcsönösen függnek egymástól. Az inklúzió létrejöttéhez elengedhetetlen feltétel a kooperatív tanulás. A kooperatív tanulásszervezés, olyan pedagógiai alapelveket képvisel, amelyek megvalósítása nem képzelhető el az inkluzív környezet kialakítása nélkül, és ez fordítva is igaz. A kooperatív tanulás inkluzív környezetben megfelel a minőségi oktatás - nevelés kritériumainak. Fontos céljai: az oktatásban való egyenlő részvétel, egyenlő hozzáférés lehetősége, a másság elfogadása, és az egymáshoz való alkalmazkodás elősegítése. A kulturális sokszínűség konfliktusmentes együttélését, és a demokratikus együttműködését is megcélozza. Az inkluzív (befogadó) környezet azt jelenti, hogy a nevelési térben résztvevő valamennyi személy (tanárok, diákok, szülők) a kölcsönös együttműködés szellemében megismerik, értékként fogadják el és építenek az egyéni különbségekre. Olyan környezet, ahol minden egyén a legtöbbet tudja kihozni magából, amelyben az együttműködés alapelvei mentén kialakított differenciáló és kooperáló tanulásszervezés folyik, elősegítve a hatékonyságot, eredményességet, méltányosságot, és a konfliktusmentes, demokratikus együttműködést. A kooperatív tanulás tanulásszervezési kerete is akár az (Varga, 2006) „inkluzív iskolai szolgáltatások oktatásszervezési kerete a heterogenitás alapelvén nyugszik. Tartalmi jellemzői között hangsúlyosan jelenik meg a kirekesztés elleni küzdelem, nyitott, befogadó légkör, az együttműködés valamennyi formája (tanár-tanár, diák-diák, diák-tanár, tanár-szülő viszonylatokban), a tevékenységorientált oktatási formák (illeszkedve a gyermekközpontú és alternatív pedagógiai gyakorlatokhoz), az egyéni képzési terven alapuló és egyéni szükségletekhez igazodó differenciáló oktatás, a sokrétű értékelési módok alkalmazása és a hagyományos pedagógiai szerepek változása (tanár, diák, szülőszerep)" (Varga, 2006.)

A megfelelő tér kialakítása

A tér kialakítása (1-7. ábra) a kooperatív tanuláshoz: fontos, hogy a tanulók egymással szembefordulva csoportokba üljenek; a csoport tagjai jól lássák a táblát; elérjék a szükséges anyagokat; könnyedén át tudják adni egymásnak az eszközöket, munkadarabot, feladatokat; könnyedén beszélhessenek egymással, hogy halk beszéddel is megértsék egymást. Nagyon jó, ha mozgatható (mobil) asztalokkal rendelkezünk, hogy változtatás esetén át tudjuk rendezni a termet. Ideális, ha a teremben van szabad tér a mozgásos feladatokhoz, a játékokhoz, valamint az egész tanulócsoportnak szervezett beszélgetéshez, és a körben történő ülésre, a beszélgető kör kialakítására is. Az együttműködő tanulás során megváltozik a pedagógus térben betöltött szerepe, és a tanulás terepei válnak hangsúlyossá, ezért a tanári asztal ne kerüljön központi helyre. Ha van lehetőség, alkalmazhatunk mozgatható térelválasztókat, a munkazaj csökkentése érdekében. A tanulói eszközök és azok tárolása is adjon lehetőséget a kooperatív tevékenységre. Fontos az is, hogy a terem esztétikus, otthonos legyen, hogy jól érezzék magukat a tanulók. Az együttműködő tanulás megszervezésénél a tanárnak mindig igazodni kell az adott körülményekhez, a feltételekhez, de megfelelő szervezéssel a hagyományos elrendezés keretei között is lehet alkalmazni. Például a hagyományos asztalokat és a székeket, a tanulók egyetlen utasításra szembe fordítják, és egymással szembe helyezkednek el.