Droghasználat a mai Magyarországon - középiskolások vizsgálata
A középiskolások körében megmutatkozó droghasználati trendek áttekintésére az ESPAD- vizsgálatok nyújtják a legjobb lehetőséget. Az ESPAD (European SchoolSurveryonAlcohol and OtherDrugs) nemzetközi összehasonlító vizsgálatokban hazánk 1995 óta vesz részt Elekes Zsuzsanna és Paksi Borbála vezetésével. A kutatások alapján a következő tendenciák állapíthatók meg: az országos reprezentatív mintán alapuló felmérés eredménye szerint 1995-ben a tizedik évfolyamban tanuló diákok tíz százaléka kísérletezett életében legalább egyszer valamilyen illegális szerrel, addig ez az érték 1999-re megduplázódott (19.1 %). A következő években bár csökkent a növekedés üteme, de 2003-ra a megkérdezettek droghasználati célú szer fogyasztása elérte a 26,5%-ot. A legnépszerűbb drog a marihuána és a hasis, ezeknek használata növekedett a legnagyobb arányban, de a szintetikus stimulánsok kipróbálási aránya az 1% alatti értékről nőtt 4% fölé. A WHO megrendelésére készülő HBSC vizsgálat (Health BehaviorinSchool - agedChildren) 2003-ban a kilencedik és a tizenegyedik évfolyamos középiskolások 3034 fős reprezentatív mintája alapján megállapította, hogy a középiskolások közel negyede (24,3%) próbált ki valamilyen legális vagy illegális szert életében. A tiltott szerekre vonatkozó életprevalencia-értékebben a populációban 21,5%. Jelentős különbség mutatkozik a két évfolyam eredményeiben: míg a kilencedikesek 18.1%-a próbált már ki valamilyen legális vagy illegális szert, addig a tizenegyedik évfolyamba járók aránya már 29,7%. (Demetrovics, 2005. 65.)
A droghelyzetre vonatkozó statisztikai adatok hazai forrásai:
- Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) az egészségügyben kezelt drogfogyasztók adatbázisa.(megszűnt)
- Egységes Rendőrségi és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika- az ismertté vált bűncselekmények és azok elkövetőinek adatbázisa.
- Bírósági és büntetés-végrehajtási statisztikák.
- Segítő szervezetek statisztikái (telefonos segély szolgálatok, ifjúsági szervezetek, rehabilitációs otthonok, drogambulanciák, jogsegély szolgálatok).
- Magyar Kábítószerügyi Adatgyűjtő Központ (FocalPoint Hungary), Nemzeti Drogmegelőzési Intézet (NDI), Kábítószer Egyeztető Fórumok (KEF).