Az új „Nemzeti Stratégia a Kábítószer-probléma Visszaszorítása Érdekében"
A Nemzeti Stratégia, és ezen belül a prevenciós tevékenységek megvalósítása érdekében három alkalommal került sor akcióterv kialakítására, melyek kormányhatározat (1036/2002; 1129/2004; 1094/2007) formájában kerültek elfogadásra. Az akciótervek minden alkalommal számos, alkalmanként mintegy 5-8 célkitűzést, tevékenységcsoportot határoztak meg a prevenciós tevékenységekkel összefüggésben. A 2009 decemberében elfogadott új Nemzeti Stratégia célkitűzéseinek összefoglalása megjelent az EMCDDA számára a Nemzeti Drog Fókuszpont által készített 2010-es éves jelentésében.
„A droghasználat megelőzése egy proaktív, többirányú, közösségi alapon szerveződő, több szektor együttműködését igénylő, kulturálisan érzékeny tevékenység, melynek célja az egyének, a családok és a helyi közösségek alkalmassá tétele az életesemények nyomán keletkező kihívásokkal való megküzdésben. A prevenciós folyamat tehát olyan körülmények létrejöttét támogatja, melyek eredményeképpen az érintettek testi, lelki, fizikai jólléte fokozódik, számukra egy biztonságos, egészséges életvitel gyakorlása válik lehetővé" (Nemzeti Stratégia, 2009).
„A megelőzés szemléleti kerete a drogprevenció területén nemzetközileg elfogadott, bizonyítékon alapuló elvek mentén került kialakításra. Hangsúlyozza többek között a közösségi erőforrások kiaknázását, az integrált megközelítések alkalmazását, a készségfejlesztést és innovatív technikák alkalmazását, az alternatívák nyújtását és a korai kezelésbevételt. Az új stratégia is a különböző színterek vonatkozásában fogalmazza meg célkitűzéseit, az egyes színtereken azonban elkülönülnek az általános, célzott és javallott prevencióval kapcsolatos célkitűzések." (EMCDDA, 2010. 6.)
A stratégia a következő színtereket nevesíti:
- család;
- iskola (nevelési-oktatási intézmény);
- munkahely;
- a szabadidő-eltöltés színterei;
- internet és más médiumok;
- gyermekvédelmi intézményrendszer;
- büntető-igazságszolgáltatás intézményei;
- színterek és célcsoport-orientáció mentén nem besorolható, további céltételezések.