Az Európai Unió drogstratégiája
- jelentősen csökkenteni kell a drogfogyasztást;
- jelentősen csökkenteni kell a droggal kapcsolatos közegészségügyi veszélyeket;
- jelentősen növelni kell a kezelt drogosok számát;
- jelentősen csökkenteni kell a kábítószerek kínálatát;
- mérsékelni kell a droggal kapcsolatos bűncselekmények számát;
- csökkenteni kell a pénzmosást és a prekurzorok kereskedelmét.
Az Európai Unió Tanácsa 2004-ben tűzte ki célul, hogy elfogadja az Európa Tanács 2005-2012 közötti időszakra vonatkozó új drogstratégiáját. A stratégiát úgy építették fel, hogy két egymást követő négy éves cselekvési tervet tartalmazzon. A lefektetett keretrendszer céljaként a társadalom és az egyén jólétének védelmét és növelését, a közegészségügy védelmét, a lakosság számára magas szintű biztonság nyújtását, illetve a kábítószer-probléma kiegyensúlyozott, egységes megközelítését tűzte ki. A stratégia kidolgozásánál számba vették a nemzetközi egyezményeket és alapelveket, meghatározták a pontos célkitűzéseket, a hosszú, a közép és rövid távú célokat. Kiemelt szerepet kapott az ellenőrizhetőség és az elszámoltathatóság, tehát a visszacsatolás. Létrehoztak a tanácson belül egy horizontális munkacsoportot, melynek fő feladata, hogy előkészítse a drogokkal kapcsolatos politikai döntéseket, elősegítse a nemzeti stratégiák létrejöttét, illetve felderítse a hiányosságokat és a párhuzamos tevékenységeket az Unión belül. A közös stratégiában a prevencióval foglalkozó részek a következő elvi célokat tűzik ki:
- Közös fellépés a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos egészségkárosodás csökkentése érdekében, beleértve a tájékoztatást és a megelőzést is.
- A kábítószer-probléma kiegyensúlyozott megközelítése tudományos központok, szakemberek, reprezentatív nem kormányzati szervezetek, a civil társadalom és a helyi közösségek széles csoportjainak bevonásával történjen.
- A stratégia két fontos politikai területe a kereslet-csökkentés és a kínálat-csökkentés.
- A megelőző programok hozzájutásának és hatékonyságának fokozása, a kezdeti hatástól a hosszú távú fenntarthatóságig.
- A pszichoaktív anyagok használatának következményeinek fokozott tudatosítása.
- A megelőző intézkedéseknek ki kell terjednie a korai kockázati tényezőkre, a felderítésre, a célzott megelőzésre és a családi/közösségi alapú megközelítésre.