A kutatás általános céljai és a kutatási módszerek

A kutatás célja volt, hogy feltárja, milyen prevenciós tevékenységek zajlanak egy kollégiumban, és hogyan jelenik meg ezek között a drogprevenció. A prevenciós tevékenységek felmérésekor a következő módszerek alkalmazhatóak:
  • A kollégium stratégiai dokumentumainak elemzése, különös tekintettel a Pedagógiai Programra, az Egészségprogramra és a Kollégiumi Drogstratégiára. A dokumentumok tartalmi elemzése során azt kell felmérni, hogy hogyan határozzák meg a prevenció kereteit, tartalmi elemeit, és ezek mennyire állnak összhangban egymással, illetve a korszerű szakmai elvárásokkal.
  • A kollégiumban folyó nevelő munka elemzése, különös tekintettel azokra a tevékenységekre, ahol az egészséges élethez szükséges kompetenciák kialakítása zajlik. Itt a kurrikulum-szerű és a kurrikulumba nem épülő prevenciós tevékenységeket is figyelembe kell venni. Az alkalmazható módszerek közül az foglakozások megfigyelése és kidolgozott szempontok szerinti értékelése a célravezető.
  • Fel kell mérni, hogy a szakirodalomban megjelölt szempontok szerint, a kollégium diákjainak mely csoportjai lehetnek kitéve kiemelt kockázatnak a drogok szempontjából. Ezt a diákok egyéni szociális helyzetének elemzéséből tudhatjuk meg. Az információkhoz interjúk készítésével és kérdőív kitöltetése segítségével juthatunk hozzá.
A kapott adatok tükrében megállapítható, hogy:
  • a kollégium eleget tesz e vállalt kötelezettségeinek a drogprevenció terén,
  • a szakirodalomban kijelölt módszerekkel, az egyedi sajátosságokat figyelembe véve szervezi programjait,
  • a programok szervezői megtesznek e mindent a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében.