AZ OKTATÓ SZEREPE AZ EGYÜTT-TANULÁS SEGÍTÉSÉBEN

A kooperatív tanulásszervezésben - mint bármely pedagógiai gyakorlatban, sőt a mindennapi kommunikációban is - többek között világosan érvényesülni tud például a kliensközpontú pszichoterápia rogersi megközelítésére épülő, tanuló- és tanulásközpontú pedagógusi hozzáállás modellje (Rogers 2002, 2004). Különösen jól használhatóak Rogers tanítványainak modelljei (Gordon 1989, 2001, Rosenberg 2005). Sajnos a kliens-orientált pszichoterápiából kialakuló asszertív és erőszakmentes kommunikációs modellek nem terjedtek el a hazai pedagógiai és kommunikációs gyakorlatban annak ellenére, hogy az alapvető források már három évtizede hozzáférhetőek a hazai diskurzusban.

Rogers a tanulás lényeges feltételei között kiemeli a tanuló számára élményszerűen átélhető, valós problémák megjelenítését. Amikor a kooperatív tanulásszervezés során az individuum egyéni érdeklődéséből, problémafelvetéseiből, kérdéseiből indulunk ki, akkor éppen a személyiségnek erre a valós, megélhető problémáknak nekiveselkedő önmegvalósító, illetve én-aktualizáló tendenciájára építünk. Rogers és kutatótársai kimutatták - pszichoterápia-kutatásaik során -, hogy minden egyes ember számára elérhető a személyiségnek ez az önmegvalósító dimenziója, bármilyen nehéz és vaskos pszichológiai hordalék rakódott is rá.
Rogers nyomán fontos kiemelni, hogy a valós problémákat megélő s azokat kifejező tanulókkal szemben a kooperatív tanulásszervezésben dolgozó oktató feltétel nélküli elfogadásra kell, hogy képes legyen, vagyis el kell, hogy fogadja a hallgatóknak a tanulással, a tanárral és önmagukkal szembeni kételyeit, érzéseit, elvárásait, bármilyenek legyenek is azok. Vagyis egyaránt utat biztosít a nem tudásnak, az önálló téma-meghatározásnak, a megoldások keresésének, a kérdéseknek, a tanulással szembeni érzéseknek. Nem dönti el, hogy mi a helyes reagálás, a megfelelő hozzáállás, hanem éppen a bármilyen, de valós hozzáállás elfogadásából indítja támogató és együttműködő tanulásszervezését, oktatói gyakorlatát.

Minderre hitelesen képes. Vagyis az oktató önmagát elfogadva, nem valamiféle megfelelési kényszernek vagy vélt tanári szerepnek engedelmeskedve, hanem saját - bármilyen jellegű - érzéseit is tudatosan elfogadva és cselekedetei révén kifejezve - Rogers szavával - kongruens módon képes erre. Mivel az ilyen pedagógus önmagát önmagaként éli meg, ezért a hallgatók belső világát, érzéseit képes nemcsak elfogadni, hanem empatikusan, belülről átérezni is, és azt a tanulásban részt vevők számára oly módon kifejezni, hogy ők is érezzék, sőt hitelesnek érezzék ezt az empátiát.

Az érzések, elvárások, igények és szükségletek elfogadásának és kifejezésének kommunikatív eszközeit szintén beemelheti magába a kooperatív tanulásszervezés, többek között éppen a Rogers-tanítvány Thomas Gordon munkásságának köszönhetően. A figyelem kifejezésének és a megértésnek az eszközeit - hümmögő „passzív" hallgatást, ajtónyitogató kérdéseket, az aktív hallgatást, az én-közlést, a vereségmentes konfliktuskezelés dewey-i modelljét, az értékkülönbségekkel szembeni toleranciát elsősorban - Magyarországon is - az ő munkásságából tudja beemelni egy leendő kooperatív oktató saját pedagógiai repertoárjába.

Amikor a hallgatók autonóm, kooperatív csoportokban tanulnak, és megengedjük, sőt a tanulási környezetet úgy is alakítjuk, hogy önállóan, saját problémáikat követve, egymást segítve tanuljanak, akkor a gyakorlatban valósítjuk meg azt a legfontosabb rogersi, gordoni felismerést, amely a tanulókat kompetensnek vallja valós problémáik megoldásában. Az előzőekben említett gordoni eszközökkel viszont meg is tudjuk őrizni ezt az autonómiát a kooperatív tanulási folyamat során.

iDevice ikon Példa

Amikor a kooperatív tanulásszervezést próbálgató pedagógus, látván, hogy egy kiscsoport nem tud megoldani egy feladatot, végül is odalép a csoporthoz és vázolja a megoldást, éppen ezt az autonómiát sérti. Viselkedésének az az üzenete a csoport számára, hogy valójában nélküle, az „Oktató" nélkül mégsem tudják megoldani feladatukat.


A kooperatív tanulásszervezés során éppen ezért a gyakorlatban például azt az elvet követjük, hogy a mikrocsoportok kérdéseikkel először mindig a társaikhoz, illetve a többi csoporthoz forduljanak. Ha ehhez oktatóként ragaszkodunk is, akkor a kooperatív tanulásban is érvényesül az elfogadás rogersi eszméje.
iDevice ikon Példa
A problémamegoldó kiscsoportok például a kooperatív tanulásszervezés bevezetésekor furcsának és szokatlannak érzik, hogy a tanár nem válaszol a témát érintő kérdéseikre, hanem inkább a többi csoporthoz utasítja őket. Vagy figyelmesen meghallgatja ugyan a problémákat, de anélkül, hogy megoldásokat javasolna, inkább további forrásokat biztosít a megoldásokhoz.
Az ilyen valós kooperációban kibontakozó lázas és közös útkeresések és megoldások valamiféle oldott és termékeny tanulói közösséggé formálják az együtt tanuló nagycsoportot.
6

A tanuló individuumok elvárásai, igényei és szükségletei képezik a kooperatív tanulásszervezés alapját - amint azt korábban is írtuk (ARATÓ - VARGA 2006). Ez azt jelenti, hogy a pedagógusoknak nem egyszerűen csak el kell fogadniuk a tanulók érzéseit, hanem olyan környezetet kell teremteniük az együtt-tanulás során, amelyben ezek az érzések, elvárások, szükségletek egyre inkább és szabadon megfogalmazódhatnak.
iDevice ikon Példa
A kooperatív tanulásszervezés során éppen azzal, hogy a kiscsoportokban, valamint a csoportközi kommunikációban folyamatos, nyilvános és a résztvevők számára autentikus visszajelzési lehetőséget biztosítok a tanulással, társaikkal és az önmagukkal kapcsolatos érzések, elvárások és szükségletek megfogalmazására, lehetővé teszem, hogy mindannyiunk számára lényeges tanulás valósuljon meg.

A kooperatív környezetben biztosított tanulási források - szintén Rogers szavával - ajánlások. Olyan lehetőségek, amelyeket az együtt tanulók igénybe vehetnek a számukra fontosnak ítélt tanuláshoz, és nem követelmények, amelyeket mi erőszakolunk rájuk, teszünk kötelezővé számukra.

iDevice ikon Példa
Az általános oktatói gyakorlattal szemben, amikor az oktató a szeminárium elején kiosztja a majdani referátumokat a hallgatók között, én ezt a feladatot a kurzus csoportfejlesztési folyamatába ágyazva hajtom végre.
Amikor a hallgatókat már jobban ismerem - köszönhetően az ebből a célból végrehajtott csoportfejlesztési és az akadémikus problémafelvetéseket tematizáló kooperatív feladatoknak és a folyamatos oktatói monitorozásomnak - fizikai valóságukban teszem hozzáférhetővé a forrásirodalmakat a hallgatók számára. (Néha bizony egy ládányi könyvet cipelve be a terembe.) Így lehetőségem van arra, hogy olyan feladatokat szervezzek erre az alakalomra, amikor is a hallgatók konkrét, eddigre már közösen artikulált érdeklődésüket követve választhatnak a forrásirodalmakból, azokba belelapozva, beleolvasgatva, s az én ajánlásaimat követve. Általában ez a forrásirodalom mindig szélesebb horizonton mozog, mint a kurzus leírásban megadott irodalmi lista - köszönhetően a hallgatók feltárt, megfogalmazott és valós érdeklődésének (lásd ennek a gyakorlatnak a fogadtatásáról TAKÁCS 2008).

Saját szakterületén az oktatónak annyira elmélyültnek kell lennie, hogy még a legtávolabbinak és a leghétköznapibbnak tűnő érdeklődés vagy érdektelenség esetén is képes legyen olyan tanulási környezetet teremteni, amelyben ezek a tanulói hozzáállások megélhető problémaként tematizálódnak, s amelyben a hallgatók kapcsolatba kerülnek saját, az adott területhez kötődő problémájukkal, s arra kapnak forrásokat, forrásajánlatokat - ezekbe a forrásokba természetesen beleértve magát az oktatót is.

A pedagógus a kooperatív tanulásszervezés lebonyolítása során azonban már elsősorban csak monitoroz, vagyis meghagyja az együtt-tanuló mikrocsoportok tanulási autonómiáját, tanulási kérdésekbe közvetlenül nem avatkozik bele, hanem pusztán a környezet, a tanulásszervezés-előkészítés és a forrásbiztosítás révén.

A monitorozás során elsősorban azt vizsgálja, hogy a kiscsoportokban érvényesülnek-e a kooperatív alapelvek, vagyis valóban van-e esélye mindenkinek arra - saját egyéni elvárásait, igényeit és szükségleteit, egyéni fejlesztési tervét követve -, hogy részt vegyen a közös tanulásban, hozzátegyen és hozzáférjen a közös tudáshoz.

A pedagógus egy kooperatív szituációban kizárólag olyan helyzetekben avatkozik be a tanulási folyamatokba, amikor azt látja, hogy az esélyegyenlőség, illetve az együttműködés sérül. Vagyis amikor személyes és/vagy szociális kompetenciákat szeretne fejleszteni, illetve amikor további forrásokat biztosít az együtt-tanulás sikerességének érdekében.


iDevice ikon Példa
Könnyen előfordulhat például a következő: látom, hogy az írásos csoportforgó során - amikor is a csoportok különböző írásos munkái vándorolnak körbe a kiscsoportok között -, az ablak mellett az egyik négyfős kiscsoport egy tagja, aki egyébként mondjuk az Időgazdájuk, rendszeresen kimarad a kapott szövegek feldolgozásából, mert azokat mindig a másik három csoporttársa olvassa és beszéli meg.
Ilyenkor egy egyszerű instrukciós közbeavatkozással azt az általános utasítást adhatom például az összes kiscsoportnak, hogy a többi csoporttól - az írásos csoportforgó során - kapott szöveget mindig az Időgazdák olvassák fel. Így azonnal és hatékonyan tudok reagálni az együttműködés hiányára, ráadásul ezt a kimaradt csoporttag strukturális és építő egymásrautaltságra támaszkodó integrációjával teszem.
Ha ugyanis mindig ő olvassa fel a kapott szövegeket, a többiek „kénytelenek" hozzá fordulni!

Még jobb, ha a kooperatív pedagógus nem egyszerűen csak instrukciós szinten reagál, mint a fenti példánkban, hanem amikor közbelép, akkor mintát adóan avatkozik be. Vagyis például nem azt mondja meg, hogy miért nem szabad veszekedni, hanem azt mutatja meg, hogyan lehet veszekedés nélkül dönteni. Vagyis az együttműködést nem moralizálással, hanem tanulható kooperatív viselkedésformák bemutatásával és folyamatosan gyakorló személyes mintaadással fejleszti. Ehhez azonban szükséges, hogy ő maga is tisztában legyen ilyen mintákkal, azokat ismerje és elsajátítsa. Ilyen minták például a fent említett rogersi, gordoni, rosenbergi modellek, de számos további hatékony modell ismerhető és tanulható meg a szociálpszichológiai és neveléstudományi diskurzusokból.

A monitorozás során nemcsak az egyéni és csoportos kompetenciák fejlődését követi nyomon, hanem lépésről lépésre ügyel a tudás és a tanulás folyamatos nyilvánosságának fenntartására is. A kooperatív tanulásszervezési struktúrákban a tudáskonstruálás lépéseinek - éppen az együtt-tanulás sikerességének érdekében - folyamatosan nyilvánosnak kell lennie minden résztvevő, így az oktató számára is. Vagyis úgy kell megszervezni együtt-tanulásukat, hogy a tudáselsajátítás lépései a képzés szervezői és résztvevői számára végig nyomon követhetők maradjanak. Így azonnal reagálni tudnak - a fenti elvek szerint - a felismert igényekre, szükségletekre. Ilyenkor kooperatív kiigazításra kell törekedniük, vagyis a felismert szükséglet vagy a felmerült igény kielégítésére olyan módszert, lépést stb. kell közbeiktatniuk, amely megfelel a kooperatív alapelveknek!

A pedagógus az együtt-tanulási folyamatban a monitorozás mellett tehát mintát adóan beavatkozik, ha az együttműködést kell fejleszteni, és kooperatívan kiigazít, hogy a közös tanulási tevékenységet a felmerült igényekhez és szükségletekhez igazítsa!

A tanulás és a tudás mérésének, értékelésének új dimenziója születik így. Az együtt-tanulásban részt vevők (hallgatók és oktatók) saját és közös elvárásaikat, felismert szükségleteiket követő tanulásuk során a folyamatos kis-, illetve nagycsoportos nyilvánosságnak köszönhetően autentikus visszajelzésekre építve szervezik és fejlesztik közös tanulásukat anélkül, hogy moralizálniuk, klasszifikálniuk vagy büntetniük kellene egymást a tanulás érdekében a tanulói teljesítmény mérése-értékelése kapcsán.

A lényeges tanulás szempontjából is egyedi tudáskonstrukciókról beszélhetünk. Mindenkinek más és más, egyedi képe alakul ki a világról, így ebből a szempontból az oktató tudása soha „nem megy át a hallgatók fejébe". Az oktató saját tudása, hiteles jelenléte azonban a források egyikeként - ismeretek, viselkedések, gondolkodásmódok, kérdésfelvetések, együttműködést segítő praktikák mintáiban - elősegítheti együtt-tanuló társai - a hallgatók - lényeges tanulását.

Éppen az oktató személyes jelenléte, a saját szakterületén hiteles érdeklődése vezetett eddig is - még a klasszifikáló módon beskatulyázó rendszerekben is - lényeges tanuláshoz, ha nem is mindenki számára, sőt az emberek zöme számára nem, csak az érdeklődő pár hallgató számára. Ha az oktató nem érdekelt a lényeges tanulás segítésében, ha nem érzi fontosnak, hogy hitelesen legyen tisztában önmagával és valós szakmai érdeklődésével, akkor hosszú tapasztalatok, sikerek és kudarcok sorozata révén jut el ugyanezekhez a megközelítésekhez - vagy a pályamódosításhoz.


6 Valami hasonlót írnak le egyébként Rogers tanítványai is a rogersi elveket követő, spontánul kibontakozó kooperatív élményeikről (például Tenenbaum 2004).