FOLYAMATOS ÉS REFLEKTÍV CSOPORTFEJLESZTÉS
Az angol „group processing" kifejezés, amelyet a Johnson testvérpár használ a csoportfejlesztés folyamatára, azt jelenti, hogy az egyéni teljesítmények, eredmények, viselkedések kiértékelése mellett, az interperszonális és csoportos viselkedéseket is időről időre elemzik a kooperatív tanulásban résztvevők. Egészen pontosan azt vizsgálják, hogy milyen összefüggések fedezhetők fel az egyéni eredményesség és a csoportokban lezajlott folyamatok, viselkedések, kialakult rutinok... stb. között. Az elemzések során nyert megállapítások alapján pedig kiigazítják, továbbfejlesztik, vagy újraszabályozzák a mikro-csoportok működését, lehetőséget teremtve ezzel arra is, hogy a résztvevő egyének is megértsék, hogy nekik személyesen mit kell másképpen tenniük ahhoz, hogy mikro-csoportjuk eredményesebben segítse a benne tanulók egyéni fejlődését. A kooperatív tanulásszervezés alapvetően két célrendszer mentén szervezi a folyamatait: az egyik az elérendő akadémikus célok rendszere, a másik pedig a kibontandó, kifejlesztendő együttműködési vagy szociális képességekre vonatkozó célrendszer. Tehát az oktatónak nemcsak a csoportok kialakításakor kell időt szánnia a csoportfejlesztésre (kezdeti csoportfejlesztési szakasz), hanem időről-időre mindenképpen segítenie kell a csoportok reflexióját saját működésükre, a rendelkezésükre bocsájtott oktatói forrásokra, az általa javasolt együttműködési struktúrákra, a kiscsoportokon belüli egyéni viselkedésekre. Ezek a reflektív periódusok biztosíthatóak előre tervezetten is, azonban van olyan helyzet, hogy a csoportok állapota miatt ad hoc módon és azonnal kell időt és teret szentelni nagycsoportos szinten a csoportfejlesztésre, mert a kialakult helyzet, állapot esetleg akadályozza a hatékony, eredményes és méltányos együtt-tanulást.
A kooperatív tanulásszervezés struktúráiban jól nyomon követhető az egyéni felelősség, így az is világosan látszik a csoportértékelések során, hogy például az akadémikus feladatok kinél akadtak el, ki milyen színvonalon segítette a csoport tanulmányait. Például a kooperatív mozaik különböző változataiban világosan kirajzolódik az egyének, szakértői csoportok felelőssége egyes tanulmányozásra, megismerésre szánt témákkal kapcsolatban. A tanítási-tanulmányi eredményesség felelősségrendszerének feltérképezése azonban nem áll meg a felelősök megállapításánál, hiszen a tanulásban résztvevő egyéneknek, mikro-csoportoknak a tanulás érdekében kifejtett tevékenysége a kooperatív struktúrák átlátható, egyszerű lépéseinek köszönhetően szintén jól visszakövethető. Vagyis könnyen megállapítható, hogy mely tanulási formák, tevékenységek fejlesztésére van szükség az eredményesség növeléséhez.
A csoportértékelés és fejlesztés folyamatának kulcsfogalma az autentikus értékelés (authentic assesment), amely azt jelenti, hogy az tanulási-értékelési folyamatot úgy kell megszerveznie az oktatónak, hogy a tanulásban résztvevők maguk ismerjék fel azt, hogy valamin változtatniuk kell ahhoz, hogy eredményesebbek legyenek, s azt is, hogy egészen pontosan mi is az, amit meg kell változtatniuk és hogyan.
Példa
Amikor szakértői mozaikot szervezek hallgatóimnak általában mindig adok arra időt, hogy például a szakértői csoportok tagjai - miután elmélyültek saját anyagrészükben, elkészítették közös jegyzetüket, amelynek segítségével majd társaiknak megtanítják anyagrészüket - sorban egymás után mutassák be szakértő társaiknak, hogyan fogják majd - amikor visszamennek eredeti csoportjaikba - ottani hallgató társaiknak megtanítani saját szakértői anyagrészüket. Arra is szoktam időt tervezni, hogy amikor az eredeti csoportokban az egyes szakértők prezentálják saját anyagrészüket, sorban egymás után kérdezzék ki csoporttársaikat saját anyagrészükről, hogy világossá tegyék maguk számára, mi az, amit a többiek megtanultak a prezentáció alapján, hogy tovább lehessen finomítani és pontosítani minden egyes csoporttársuk megértését. A hallgatói csoportok különböző módon reagálnak ezekre a felkínált helyzetekre, amelyeket egyébként „egymás tanításaként" szoktunk megjelölni a tanulási folyamatban. Van olyan csoport, ahol a csoporttagok lelkiismeretesen végigkérdezik-végighallgatják egymást, kiigazítva és tisztázva a félreértéseket, újra és újra megerősítve a kulcsfogalmakat, alapvető tényeket, kutatási eredményeket... stb. Más csoportokban egyszerűen „elsunnyogják" ezt a részt: tovább beszélgetnek az adott témáról, de a szakértő nem ellenőrzi a megértést lépésről lépésre minden egyes csoporttagnál. Ezt nyilván, mint monitorozó oktatónak nagyon könnyű felismernem az egyes csoportok viselkedésének megfigyelésekor, azonban a célom nem az, hogy én felismerjem ennek a tanulási elemnek a jelentőségét, hanem az, hogy a hallgatók a „saját bőrükön" tapasztalják meg azt, hogy mi is ennek a jelentősége. Miután az adott témarészekkel kapcsolatos ellenőrző tesztek eredményei megszületnek, s a csoportfejlesztési szakaszban rákérdezek arra, hogy milyen tanulási formákat erősítenének ahhoz, hogy még jobb eredményeket érjenek el, a hallgatói mikro-csoportok ekkor már általában egyöntetűen jelölik meg - több más forma között - az „egymás tanítása" tanulási formákat. Vagyis saját maguk ébrednek rá a felajánlott „egymás tanítása" elnevezésű együtt-tanulási forma szükségességére.
A csoportértékelések során az is gyakran kiderülhet a kooperatív tanulásszervezés adaptációjának kezdeti szakaszában, hogy a problémát az okozta, hogy a tanulásszervezési folyamatból valamely kooperatív alapelv hiányzott, vagyis az oktató által kialakított tanulásszervezési struktúra szubkooperatív szinten működött.
Példa
Ha a hallgatók egymástól függetlenül is meg tudták oldani a tanulmányi feladataikat, így volt, aki elvégezte, s volt, aki nem, akkor hiányzott az építő és ösztönző egymásrautaltság a tanulási folyamatból. Ha valamelyik hallgató arról ad visszajelzést, hogy az ő kérdései, észrevételei nem tudtak megjelenni a csoportmunkában, mert nem volt rá lehetőség, akkor az egyenlő részvétel és hozzáférés alapelve sérült. Ha a hallgatók azokon a területeken érnek el alacsonyabb eredményeket, amelyekről más csoportok pusztán prezentációkat tartottak számukra, akkor a mindenkire személyesen kiterjedő párhuzamos interakció alapelve sérült, mivel a frontális csoportprezentációk során nem teheti fel mindenki a kérdéseit, nem jelezheti közvetlenül és azonnal, ha nem ért valamit stb., így a megértése sem tud mindenkinek a megfelelő szintre emelkedni... stb.
A folyamatos reflektív csoportfejlesztés azt jelenti, hogy az oktató - miközben monitorozza a hallgatók tevékenységét - csak akkor avatkozik be, ha kifejezetten nem együttműködő, vagy konfliktusos helyzetet észlel. Ilyenkor a beavatkozás célja nem moralizálás („Szedjék össze magukat!"), hanem a szociális kompetencia közvetlen és azonnali fejlesztése, az adott helyzetnek megfelelő, együttműködésre épülő viselkedésminták, stratégiák bemutatásával, megtanításával.
Példa
Ha azt látja az oktató, hogy egy mikro-csoport össze-vissza kapkod, ötletről, ötletre csapong, s nem jut előre, javasolhatja számukra a szóforgót, vagy a kerekasztalt, abból a célból, hogy összeszedjék az ötleteiket. Vagy egy másik esetben azt látja, hogy a mikro-csoportnak gondja van a kérdések, feladatmegoldások súlyozásával, sorrendjének felállításával javasolhat módszert a súlyozott szavazásra. Ha esetleg egy csoportnál azt figyeli meg az oktató, hogy valaki „rátelepszik" a csoportra, „agyonbeszéli" a csoport rendelkezésére álló időkeretet, akkor ajánlhatja a beszélgető korongok alkalmazását. A beszélgető korongok egy-egy csoporttagnak fix számú (pl. három) megszólalást tesznek lehetővé, így ha valamely csoporttag már elhasználta a korongjait, addig nem szólhat hozzá a témához, amíg másoknak a csoportjában vannak felhasználatlan korongjai. Ha mindenki elhasználta a beszélgető korongjait, akkor újra megnyílik a megszólalás esélye mindenki számára, de továbbra is adott számban... stb.
A folyamatos és reflektív csoportfejlesztés azonban nem kizárólag az oktató feladata az autentikus visszajelzések, csoportfejlesztési szakaszok megszervezésével, a csoportok munkájának monitorozása és a fejlesztési célú beavatkozások révén, hanem kifejezetten a mikro-csoportok feladata is. Azonban az, hogy ez a feladat tudatosuljon, a csoportban végzett tevékenységek részévé váljon, továbbra is az oktatói tanulástervezés része.
Példa
Az alapelvek érvényesítése hozzárendelhető például egyes kooperatív szerepekhez. Tipikus példa erre a Bátorító szerepe. A Bátorító kifejezetten az egyik alapelv érvényesítéséért, az egyenlő részvétel és hozzáférés biztosításáért felel a saját mikro-csoportjában és nagy csoportos szinten is. Ehhez azonban segítséget is kap. A kooperatív tanulásszervezés során megismer olyan struktúrákat/módszereket, amelyek alapvetően elősegítik ennek az alapelvnek az érvényesülését. A szóforgó, az ablak, a kerekasztal, a beszélgető korongok mind olyan kooperatív struktúrák/módszerek, amelyek egyszerűen végrehajtható módon biztosítják, hogy minden csoporttagnak egyenlő esélye nyíljon a részvételre, s hogy egyenlő eséllyel férjen hozzá a többiek tudásához, kérdésfelvetéseihez, véleményéhez... stb. Így a Bátorítónak nincs más dolga, mint ezekhez a struktúrákhoz/módszerekhez fordulni, ha azt tapasztalja, hogy az egyenlő részvétel és hozzáférés alapelve sérül csoportjában.
Összegezve tehát elmondható,
hogy a csoportfejlesztés folyamatosan jelen van a
kooperatív tanulásszervezés során, hiszen a kooperatív struktúrák révén
a mikro-csoportokban dolgozó hallgatók folyamatosan figyelnek egymásra,
önmagukra, kommunikálnak, közös problémamegoldásokon dolgoznak, közösen
jegyzetelnek, egymásnak tanítanak meg anyagrészeket, magyaráznak el
ismereteket, így a csoportok egyre inkább csapatokká érnek. Ezt a
fejlődést azonban az oktatónak tervezett módon elő kell segítenie,
egyrészt oly módon, hogy a kooperatív alapelvekre épülő
struktúrákat/módszereket tervez és bonyolít le a hallgatókkal, másrészt
folyamatosan monitorozza a hallgatók együttműködését és fejlesztési
céllal, konkrét viselkedési mintákat kínálva fel beavatkozik a nem
együttműködő vagy konfliktusos helyzetekben, harmadrészt pedig olyan az
együttműködést segítő funkciókat épít be a csoportokba, mint amilyen
például a Bátorító szerep. A kooperatív struktúráknak köszönhetően
folyamatos spontán csoportfejlődés, oktatói monitorozás és beavatkozás
mellett szükséges azonban további csoportfejlesztési szakaszokat is
beiktatnia az oktatónak, ha azt szeretné, hogy együtt-tanuló csoportjai
egyre magasabb színvonalon teljesítsék az akadémiai elvárásokat.