A pécsi Hajnóczy József Középiskolai Kollégium Kodály Zoltán úti Tagintézményének bemutatása

Az intézményt 1977-ben alapították, és 400 férőhelyet biztosít azon Pécsen tanuló lányoknak és fiúknak, akik a Leőwey Klára Gimnázium, Nagy Lajos Gimnázium, Comenius Szakiskola, Művészeti Szakközépiskola, Egészségügyi Szakiskola, Janus Pannonius Gimnázium osztályaiba járnak. Köztük van az a csaknem 150 diák, akik az Arany János Tehetséggondozó Program (mai nevén: Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programja) résztvevője. A kollégiumban már az elő évben (2000-2001 tanév) csatlakozott a képzési-nevelési programhoz, és a Leőwey Klára Gimnázium pedagógusaival közösen dolgoznak a programban résztvevő tanulók hátrányainak kompenzálásán. A középiskolai képzést megkezdése előtt a diákok egy közös néhány napos „összeszoktató" nyári táborozáson vesznek részt Zánkán. Itt találkoznak először az osztályok és a pedagógusok, ez megkönnyíti a beilleszkedést és kezdetét veszi a felkészülés a gimnáziumi és kollégiumi életre.

Az előkészítő évfolyamban a résztvevők megismerkednek Pécs város és Baranya megye művészeti és történelmi nevezetességeivel, természeti értékeivel. A következő években tanulmányi kirándulások során hazánk nevezetességeivel, majd külföldi utak alkalmával az európai országok kulturális és művészeti szépségeivel találkozhatnak.

A nevelő-oktató munka délutánonként a kollégiumban folytatódik, amely egységet alkot a délelőtti gimnáziumi tevékenységgel. Ezért a programban résztvevők számára kötelező a kollégium. A Leőwey Klára Gimnázium és a kollégium együttesen, összefogva hajtja végre tehetséggondozó programját. Ez szoros együttműködést igényel a két intézmény vezetői és pedagógusai között. Elsősorban az osztályfőnökök és a kollégiumi csoportvezető nevelőtanárok tartják a kapcsolatot és dolgoznak együtt napi szinten. A programban résztvevő diákok - a délutáni kötelező foglalkozásokon és tanuláson túl - szabadon választhatnak a kulturális, művészeti, kézműves és sportfoglalkozások széles kínálatából. Kollégiumban változatos és színvonalas programokban, szakkörökben és foglalkozásokon vehetnek részt a diákok, például: filmklub, jogi alapismeretek, sakk klub, egészség klub, kézműves szakkör, alkotókör, háztartási ismeretek, múzeumi séták.A kollégistáknak lehetőségük van német, francia, angol és olasz nyelvet tanulni, amihez a nyelvi labor és a kollégium saját könyvtára nyújt segítséget.

Az intézmény nagy hangsúlyt fektet az egészséges életmód kialakítására és a testmozgásra. A tanulók rendszeresen járnak úszni, futni, fallabdázni, korcsolyázni, futballozni, kézilabdázni, melyhez igénybe vehetik a kollégium sportpályáját, az edzőtermet, az egyetem vagy a város sportlétesítményeit.