A kockázati csoportok, veszélyeztető állapotok

A prevenciós tevékenység tervezésénél szükséges figyelembe venni, hogy vannak a droghasználat szempontjából fokozottan veszélyeztetett ifjúsági és felnőtt csoportok. Ezeknek a csoportoknak speciális programokra van szükségük, a veszélyeztetettségük mértékének megfelelően. A következő csoportokat kiemelt figyelemmel kell kezelni:
  • Halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek.
  • Alkoholista szülők gyerekei.
  • Iskolából távolmaradó, szökött, csavargó, utcán élő gyerekek.
  • Lelkileg veszélyeztetett gyerekek és serdülők (serdülőkori pszichopatológiás állapotok, hosszan tartó gyerekkori kórházi kezelés vagy otthontól való távollét).
  • Gyermekvédelmi szakellátásban -gyermekotthonban- élő gyerekek, fiatalok.
  • A büntető-igazságszolgáltatás intézményeiben tartózkodók, vagy onnan szabadult fiatalok és felnőttek.
„Ezekben az esetekben az elsődleges prevenció sokszor már nem elégséges. Ilyenkor speciális, lelki szociális programokra van szükség. Előnyt élveznek a kiscsoportos, speciális, akár egyénre szabott beavatkozások, amikor több intézmény (iskola, gyermekvédelem, egészségügyi és szociális intézmények, természetesen ahol lehet a családok bevonásával) összefogásra van szükség." (ISM, 2001. 71)