A tanulmányok körülményei

Középiskolai tanulmányait a Gandhi Közalapítványi Gimnázium és Kollégium Felnőttoktatási Tagozatán a kérdezettek túlnyomó többsége (63%) a 2004/2005. tanévben kezdte, a három éves képzésre többnyire a szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezők iratkoznak be. Figyelemre méltó, hogy a kérdezettek 4,3%-a a tagozat indulásakor kezdte meg tanulmányait, s bár időközben kimaradtak az oktatásból, visszajöttek az intézménybe. A tagozat rugalmasságát mutatja, hogy a 2007-ben végzettek körében 2002 és 2006 között minden tanévben volt beiratkozó.

Az érettségi vizsga megszerzésének motivációja főként a kedvezőbb munkakör betöltésére való törekvés (43,2%), jellemző azonban a bizonyítási vágy a tanuló saját maga (29,5%) és környezete (4,5%) irányában. Az egyéb okok közt felsoroltak rímelnek a fentiekre: „szeretnék továbbtanulni" (3x), „megígértem édesapámnak a halálos ágyán". A kérdezettek 8,3%-a nem válaszolta meg ezt a kérdést, talán azért, mert nem is tudják vagy akarják igazán szavakba önteni, amit egy tanulótársuk így kommentált az „egyéb ok" kategóriájában: „a mai világban szükséges" - hiszen „érettségi nélkül sem a továbbtanulásra, sem pedig a munkavállalásra nincs reális esélyük" (Mayer 2007:77-78).

Munkakörülményeikben kedvezőbb változást az érettségi megszerzését követően a roma/cigány származásúak várnak leginkább (90%!), de összességében is ez a várakozás jellemző (58,3%). A továbbtanulási tervekkel kapcsolatban megállapítható, hogy azok egyáltalán nem etnospecifikusak. A megkérdezettek 22,2%-a nem tervezi a továbbtanulást, 35,6%-a érettségi vizsgához kötött szakmát, illetve 22,2%-a felsőfokú szakképesítést kíván megszerezni. Reprezentáltak a főiskolai (BA, BSc) illetve az egyetemi (MA, MSc) képzést megcélzók is, 15,6% illetve 4,4% arányban.

A képzésről a legtöbben személyes kapcsolatok révén értesültek. Ezen belül a tagozaton végzettektől (nota bene: ez csupán két évfolyamon végzetteket jelent!) 58,3%, itt dolgozó ismerőstől 20,8%, nappali tagozaton itt végzettek közül 6,3%. Szintén 6,3% adott meg egyéb okot (az intézménnyel kapcsolatban nem álló ismerős tájékoztatta - 2 fő -, illetve kisebbségi önkormányzat elnöke informálta). A fennmaradó 8,3% újsághirdetés olvasását követően jelentkezett.