Don Bosco Általános Iskola, Szakiskola, Szakközépiskola és Kollégium

iDevice ikon Az intézmény weblapja

A magyarországi Római Katolikus Egyház támogatásával 1988-ban először jött létre olyan intézmény, mely a főként roma, hátrányos helyzetű tanulók segítését tűzte ki céljául (Kovats 2001:128). Az iskolának otthont biztosító észak-kelet magyarországi Kazincbarcika a rendszerváltó éveket követően jelentős kihívásokkal kényszerült szembenézni ipari termelésének visszaesése következtében. A térségben nőtt a munkanélküliségi ráta, mely elsősorban a képzetlen munkaerőt, köztük a cigányságot is érintette.

Az intézmény a nevében jelzett típusú osztályokban folytat képzést, 1995 óta adományozóknak köszönhetően kiegészítő szolgáltatásként kollégiumi elhelyezést is tudnak biztosítani. Bár nem nemzetiségi iskoláról van szó, mégis érdemes megemlítenünk a tárgyalt intézmények sorában, hiszen honlapja tanúsága szerint 450 tanulójuk és 150 felnőtt diákjuk többsége roma származású. Katolikus értékekre építve az iskola diákjai személyes magabiztosságát igyekszik megalapozni.