Józsefvárosi Tanoda

Józsefváros Budapest nyolcadik kerületére utaló népszerű szófordulat. Köztudott, hogy fővárosunk e kerületében a roma reprezentáció jelentősen meghaladja a cigányság átlagos budapesti területi eloszlását; s mindemellett Budapest e része egyike a legszegényebbeknek, amit az alacsony minőségű túlzsúfolt lakóházak tömeges előfordulása is mutat.

A tanoda intézménye - amint neve is sugallja - nem „rendes" iskola, hanem egy olyan helyszín, ahol tanulást segítő délutáni elfoglaltságot kínálnak a kerületben élő felső tagozatos illetve középiskolás cigány fiataloknak (Szőke 2001). Az intézmény 1997 óta a Soros Alapítvány, magánadakozók és szponzorok támogatásával működik. Az ide járó fiatalok tantárgy-specifikus segítséget kapnak iskolai munkájuk megerősítéséhez, valamint művészeti jellegű munkát folytatnak, naplót szerkesztenek, s olyan tevékenységekben vesznek részt, melyek rendszerességet és felelősségvállalást előfeltételeznek.

Hasonló kezdeményezések országosan rövidebb-hosszabb ideig működtek Magyarországon, de finanszírozási nehézségek miatt legtöbbjük átmenetileg felfüggesztette tevékenységét, illetve bezárt.3 Soros eredeti - és munkája kezdetétől nyilvános - szándékaival összhangban 2008. januárban kivonult hazánkból alapítványi támogatóként, s e lépése komoly érvágást jelentett a szociális és oktatási szférában a cigányság esélyegyenlőségén dolgozók számára.4


3. Krémer (2008) a probléma gyökerét abban látja, hogy sem az oktatási, sem a szociális minisztérium nem vállalja fel e projekt-szerűen működő intézmények rendszeres finanszírozására. Pulay-Benkő (2008) országosan 70 regisztrált tanodáról számolnak be.
4. A magyar származású amerikai üzletember nem szüntette meg véglegesen a cigányság felemelkedését célzott támogatások juttatását: a budapesti székhelyű, a Roma Integráció Évtizedével együtt létrehozott Roma Oktatási Alap (Pulay–Benkő 2008:47) egyik fő szponzora a szintén általa létrehozott Nyílt Társadalom Intézeten keresztül.